tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk je pokojovkou téměř pro každého

Jeho výhodou je zejména nenáročnost péče, trvanlivost, snáší i suchý vzduch v bytě vytápěném ústředním topením a navíc je velmi dekorativní svými listy. Tchýnin jazyk ovšem obsahuje jedovaté látky, takže se nehodí do dětského pokoje a ložnice.

Odkud pochází

Tchýnin jazyk (také tenura, lat. Sansevieria) pochází z Afriky, resp. z její západní tropické části. Název dostal podle dlouhých, ostrých a špičatých listů, avšak ne všichni máme zlou tchyni, takže se ani této rostliny nebojte.

Co rostlina potřebuje

sansevieriya 200x300 - Tchýnin jazyk je pokojovkou téměř pro každého

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk bude dobře prospívat téměř všude a občasné zapomenutí nebo odjezd na dovolenou pro něj nebude žádnou překážkou ani důvodem k uhynutí. Přesto má nejraději světlé místo, ale ne přímé slunce. Nevadí mu suchý vzduch, může růst i jako hydroponická rostlina. V létě má rád teplotu kolem 22 °C, v zimě by teplota neměla poklesnout pod 16 °C. Jako vhodný substrát se jeví kompostová zemina, listovka, rašelina a písek v poměru cca 2:2:1:1. Zaléváme zejména v letním období, avšak vždy necháme substrát i vyschnout. V zimě zaléváme jen mírně.

Přesazování a množení

Přesazovat můžeme mladé rostliny jednou ročně, starší pak zhruba jednou za 3 roky, vždy na jaře a hlavně do širšího květináče – rostlina se rozrůstá spíše do šířky než do hloubky. Tchýnin jazyk množíme bočními výhonky, tj. odnožemi. Můžeme je sázet rovnou do vhodného substrátu.

Choroby, škůdci a jiné problémy

Rostlina netrpí žádnými závažnými chorobami ani není citlivá na škůdce, snad s výjimkou mšic. Avšak pokud si všimneme žloutnoucích listů, je na vině nejspíš příliš bohatá zálivka. Když naopak špičky listů hnědnou, může za to až příliš suchý vzduch.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít