Pokud disponujete trpělivostí a rádi zkoušíte něco nového, zkuste si vypěstovat datlovník přímo z pecky. Které druhy jsou ideální a čím se od sebe liší? Jaké podmínky je třeba rostlině poskytnout, abyste se dočkali vlastní palmy?
I když je třeba se obrnit trpělivostí, tak na druhou stranu máte prakticky za přijatelnou cenu za pár let krásnou rostlinu. Můžete jak zakoupit semena ve specializovaných prodejnách i na internetu či si vypěstovat datlovník přímo z pecky. Za dva roky při zdárném pěstování získáte datlovník vysoký přes půl metru.
Pěstování datlovníku
Impozantní a poměrně velký strom, který dorůstá do výšky 15 až 25 metrů a rozpětí koruny dosahuje až 10 metrů, se pěstuje především na Blízkém i Středním východě, v Africe, ale také v Evropě, především v Řecku a ve Španělsku. Datlovníky můžete však spatřit i v Asii, Americe, Austrálii. Ve volné přírodě rostou v tropických a subtropických částech celého světa. Kde je nelze pěstovat takto pod širým nebem, je možné zvolit pěstování v interiéru, kdy rostlina samozřejmě dorůstá do mnohem menšího rozměru.
Datlovník coby nenáročná pokojová palma
Existuje okolo 16 druhů, kdy jednotlivé druhy mají různé odrůdy. Mezi nejznámější druhy, se kterými se lze setkat u nás a jsou i vhodné pro pěstování, patří datlovník obecný, datlovník kanárský, datlovník převislý a asijský datlovník roebelenův, jenž je považován za jeden z nejkrásnějších po dekorativní stránce.
Pěstování z pecky či ze semene
Zde je třeba zmínit, že pokud necháte datlovou palmu vyklíčit ze semene, tak lze počítat s poměrně vysokou úspěšností. Pokud však máte datle, na kterých si rádi pochutnáváte, tak si z nich můžete ponechat jednu pecku. I v tomto případě lze počítat s vyšší úspěšností, což je na tom pozitivní.
Pokud máte připravené semeno, tak vytvoříte důlek v květináči a semeno do něj umístíte, konkrétně kousek pod povrch substrátu. Jelikož semena datlovníku neklíčí na světle, nutné je zahrnutí hlínou. Poté květináč umístěte na světlé stanoviště a udržujte substrát vlhký. Nejdříve vyraší kořínek, postupem času se pak dočkáte zeleného lístečku, jenž bude vykukovat nad povrchem substrátu. Pokud bude mít datlovník dostatek tepla a vlhkosti, semena vyklíčí za dva až tři měsíce.
Vhodné menu pro zdárný růst datlovníku
Aby rostlina byla spokojená, rostla a vy se mohli těšit ze svého úspěchu a z krásy rostliny, je třeba zajistit pár nezbytností. Tak předně jaký substrát? Nejlepší je směs zeminy s pískem. Je nutné, aby byla zemina dostatečně propustná, neboť datlovník potřebuje lehký, nepříliš výživný substrát. Nutné je pamatovat na drenáž.
I datlovník potřebuje zálivku, která v létě musí být vydatná a pravidelná. Oproti tomu v zimě jen občasná a velmi mírná, zkrátka jen aby substrát nemohl vyschnout. Proto je vhodné i do misky pod květináč dát oblázky pro udržení vlhkosti.
Rostlina miluje světlo, proto jí prokážete tu nejlepší službu, pokud datlovník budete letnit, tj. necháte od konce května venku na zahrádce, balkonu či terase. Je potřeba rostlinu zvykat na světlo pozvolna a chránit před přímým sluncem, které může popálit listy.
Během vegetace rostlinu hnojíme rozpustným hnojivem určeným na pokojové okrasné rostliny listem. Použít můžete také hnojivo přímo na palmy. V zimě datlovník nehnojíme.
Datlovník není mrazuvzdorný, tudíž na zimu musí být v interiéru, tj. z letního pobytu jej dejte do bytu. Venku by rozhodně nepřežil. Sice dospělé rostliny mohou být v chladnější místnosti, ale mladší potřebují teplotu nad 5 °C. Datlovník se může potýkat se škůdci, jako jsou puklice či svilušky, ale také může být napaden vlnatkou, mšicemi apod.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz