barborka větev třešen

Blíží se svátek Barbory, čas utrhnout si větvičku, aby na Štědrý den vykvetla

Barborka: Svátek Barbory je čtvrtého prosince. S ním se pojí starý lidový zvyk. Jestliže si v tento den svobodná dívka natrhá větvičku třešní nebo višní a ta jí na Štědrý den vykvete, do roka se vdá.

Natrhat si dívka může i větvičky jiných ovocných stromků (jabloně, broskve, švestky….), může zkusit ale i netradiční větvičku (magnólie, sakura….).

Tradicebarborka - Blíží se svátek Barbory, čas utrhnout si větvičku, aby na Štědrý den vykvetla

Nejznámější tradice je spojená se svatbou, jsou ale i méně známé. Jako například pojmenování větviček jmény nápadníků a která vykvete první, toho nápadníka si vybere.

Další tradicí je předpověď šťastného měsíce. Kolikátý den větvička vykvete, tento bude pro majitele šťastný.

Starý zvyk je spjat se sv. Barborou. Ta se narodila v Nikomedii, v rodině bohatého kupce. Ten byl odpůrce křesťanů. Jeho dcera se přiznala ke křesťanství a otec jí setnul hlavu. Když šla na popravu, vzala do ruky větvičku, která údajně v zimě vykvetla.

Jak se o barborku postarat, aby vykvetla

Vyberte větvičku, která má hodně květních pupenů. Vyhněte se poškození stromu, použijte ostré nůžky. Spodní část větvičky seřízněte tak, aby měla co největší plochu, protože tudy přijímá vodu. Nechte ji nejprve zvyknout na vyšší teplotu (sklep, komora). Potom jí dejte do pokoje na světlé místo, nevhodné je do blízkosti topení. Zhruba do tří týdnů by měla vykvést. Příčina neúspěchu bývá vysoká teplota a suchý vzduch.

Pokud jste zapomněli uříznout na svatou Barboru třešeň, není vše ztraceno. Velmi rychle po uříznutí vykvete zlatice (zlatý déšť). Stejně tak i zimovzdorný jasmín nebo vrba, která je spíše tradice Velikonoc. Pokud i přesto chcete jít tradiční cestou, budete muset kvetení urychlit. Větvičky na půl dne necháte namočené ve vodě, která bude mít kolem pětatřiceti stupňů. Voda nesmí vychladnout.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář