Japonská vrba je zejména počátkem léta nepřehlédnutelným skvostem v zahradách. Z větší dálky vám bude připomínat impozantně rozkvetlý strom. Při bližším seznámení zjistíte, že iluzi květů vytváří její mladé listy, které se pyšní barevnou paletou od zelené přes krémovou až po růžový nádech. Možná tuto krásnou vrbu znáte od vidění, ale nevíte či netušíte, že jde právě o tuto nádhernou japonskou vrbu. Však se není čemu až tak divit, mezi nejčastěji zmiňované, které lze vyčíst i v literatuře, patří vrba smuteční, klasická či vrba pokroucená.
Pěstování v našich podmínkách
Naše klimatické podmínky japonské vrbě vyhovují, mrazuvzdorné jsou zhruba do -34 °C. Nutné je nezapomenout na dostatečné množství vody. Pro japonskou vrbu je možné zvolit polostinné stanoviště i slunné, ale nesmíte ji ochudit o potřebný dostatek vláhy, netýká se jen letního období. Je zapotřebí zalévat také v zimě. Doporučována je vydatná zálivka během sezóny alespoň jednou týdně, při extrémně vysokých teplotách i častěji. Ideální je chladná vlhká půda. Jinak není vrba náročná na své stanoviště. Zakoupit ji můžete naroubovanou na kmínku či v podobě keříku, který lze velmi dobře tvarovat
Důležitá je správná úprava
Ze začátku je nutné stříhat vskutku hodně, aby došlo k zahuštění. Hustá kompaktní koruna potěší nejen vás, ale je výstavním klenotem i pro kolemjdoucí. První rok můžete ponechat jen zhruba deset centimetrů dlouhé větve nad místem roubování, tak na čtyři až pět oček. Pak při každém dalším řezu je možné přidat deset centimetrů. Poté už není vhodné korunku zvětšovat. Ideální pro stříhání je únor, březen, než začne vrba rašit. Je třeba provést radikální řez do tvaru koule či vámi požadovaného jiného tvaru.
Jak je to s řezem během vegetace?
Do léta narostou větve dlouhé až jeden metr a pro udržení kompaktního tvaru je třeba stříhat vrbu znovu i v létě. Na podzim se provádí udržovací řez a to na základě počasí, v říjnu nebo v listopadu. Stačí ustřihnout přečnívající větve. A na jaře pak proveďte opět radikální řez. Není třeba se obávat, že by vám japonská vrba neobrostla či naopak narostla do obřího rozměru. Původně se jedná o keř, ne strom, i když je roubovaná na kmínku. Nezbytný je řez alespoň dvakrát ročně, pokud nechcete mít z vrby nevzhledné křoví.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz