ruze

Růže musíte sestřihnout podle druhu, jinak vám příští rok tolik nepokvetou

Stříhání růží: Všechny druhy růží musíte na podzim sestřihnout a zazimovat, ale pozor: každý druh potřebuje něco jiného.

Kdy růže zazimováváme

Zazimovat růže je ideální na konci října, samozřejmě se řídíme také počasím, mělo by být jasno, slunečno, rozhodně by nemělo pršet a ani větrné počasí není na tuto práci vhodné.

Jak stříháme výhony

Výhony všech růží stříháme zásadně tak, že očko, které ponecháme jako poslední, musí směřovat ven z keře.

Keřové růže

ruze kvet - Růže musíte sestřihnout podle druhu, jinak vám příští rok tolik nepokvetou

Zdroj foto: M.Hubáčková

Keřové růže jsou nejčastějším a zřejmě i nejstarším druhem růží. Rostou v keřících a mohou být plnokvěté nebo mnohokvěté. Keřové růže na podzim zastřihneme jen málo, nejlépe jen vršky (max. do 1/3 výšky, staré (suché) dřevo a vlky (výhony, které ubírají růžím živiny, jsou obvykle světlejší než ostatní výhony a také méně olistěné). Stejně tak odstraníme odkvetlé květy, popř. i plody, které již vznikly. Keřové růže následně ve spodní části zasypeme zeminou, popř. zeminou s kompostem, nebo bukovým listím. Na jaře keřové růže sestřihneme ještě o 1/3 až ½.

Popínavé růže

Popínavé růže stříháme také max. do 1/3 výšky, nikdy ne více, jinak by nám příští rok nestihly vykvést. Choulostivé odrůdy (například Laguna) můžeme sejmout z konstrukce, položit na zem a zakrýt chvojím nebo slámou. Odolné odrůdy (všechny tzv. Ramblers) můžeme ponechat na konstrukcích a zakrýt jen přízemní část – stejně jako u keřových růží. Na jaře růže již nesestříháváme, maximálně odstraníme suché nebo namrzlé dřevo.

Stromkové růže

Stromkové růže se vysazují šikmo právě kvůli tomu, že – jsou-li mladé – se dají na zimu ohnout k zemi, výhony svázat, konce ostříhat a přikrýt chvojím nebo slámou. Rozhodně ohýbáme před prvními mrazíky, jinak se nám růže zlomí.

Starší kousky už neohneme, protože nemají tak ohebný stonek a mohly by se mohly zlomit. Nicméně i ty potřebují ochranu, protože stromkové růže nebývají mrazuvzdorné. Vytvořte jim kryt z chvojí nebo slámy, který je celý zakryje. Protože stromkové růže nejsou příliš vysoké, mělo by to jít docela snadno. Chvojí nebo slámu na vršku svažte lýkem.

TIP: Další možností je obalit korunu stromkových růží geotextilií a spodní část kmínku zasypat jako u ostatních druhů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář