stětkovec

Kalistemon, originální okrasná rostlina. Známá také pod názvem štětkovec

Svůj domov má tato neotřelá exotická rostlina v Austrálii. Ve své domovině je nektar z květů zdrojem potravy pro některé ptáky. Známý je také pod názvem štětkovec. U nás ji lze pěstovat jako přenosnou rostlinu. Zcela jistě přitáhne pozornost.

Na kalistemonu vás na první pohled zaujmou jeho červené květy. To je jejich nejčastější barva, mohou být také bílé, krémové nebo s nazelenalým nádechem. Mají nitkovité květenství (velké množství červených tyčinek a pestíků) a velmi připomínají štětku na mytí nádobí, odtud i název štětkovec. Listy jsou zelené, úzké a poměrně tvrdé, to dává rostlině vlastnost, přežít delší dobu bez zálivky. Plod květu je tobolka, která na rostlině zůstává i potom, co odkvete. Tobolka se otevře pouze při požáru nebo uhynutí rostliny.

I když se řadí mezi exotické druhy, je možné ho pěstovat i u nás. Nejrozšířenější je Calistemon citrinus.

kalistemon - Kalistemon, originální okrasná rostlina. Známá také pod názvem štětkovec

Štětkovec

 

Jak na pěstování

Protože kalistemon pochází z Austrálie, je náročný na teplo. Proto je vhodné ho pěstovat v mobilní nádobě, zimu by nepřežil a letnění je více než prospěšné. Proto je třeba myslet na to, že ho budete přesouvat, i když už bude objemnější.

V sezoně ho umístěte na slunné stanoviště, čím více slunce, tím lépe. Také vyžaduje vydatnou zálivku, v zimě ji však omezte, ale pozor, zemina nesmí vyschnout. Bude se mu dařit v kyselé a propustné půdě. Hnojíme 1x za 14 dní.

Na zimu ho umístěte do chladné, ale velmi slunné místnosti. Chladné stanoviště potřebuje, jinak nenasadí květy. Pokud už kořeny vyrůstají ze dna květináče, je načase ho přesadit do většího, nejlépe na jaře.

Rostlinu lze množit pomocí vrcholových řízků, nechte je zakořenit v půdě, která má okolo 200 C.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář