Aframom prodělal během svého vývoje zajímavý posun. Při svém objevení v Africe byl mnohem levnější než skutečný pepř, protože se lehce dovážel do Evropy. Jakmile ale začaly koloniální objevy a rozšířily se cesty do Indie pro skutečný pepř, aframom se téměř přestal používat. Dnes se používá jen v zemích původu a ve Skandinávii a je naopak zase mnohem dražší než ten pravý pepř.
Odkud pochází
Aframom (lat. Aframomum melegueta) pochází ze západního pobřeží Afriky, což je dnešní oblast Libérie, Kamerunu a Ghany.
Další jména
Aframom získal během historie i další pojmenování, jako třeba rajské zrno (angl. grains of paradise), amon, nebo guinejský či meleguetský pepř.
Jakou má chuť
Aframom má aromatickou a poměrně ostrou chuť, která je možná výraznější než chuť černého pepře. Chuť má také mírně citrusový nádech, a kdybychom ji rozebírali ještě více, pak bychom našli stopy jasmínu, koriandru, zázvoru i kardamomu.
Na co se používá
Toto koření můžete v kuchyni využít na slané i sladké pokrmy. Hodí se výtečně na maso, do omáček i polévek, na dušenou zeleninu či do brambor. Ze sladkých pokrmů se hodí na ovocné dezerty z jablek, hrušek či ananasu. Přidává se také do piva, vína, ginu či rumu.
V čem pomáhá lidskému organismu
Žvýkáním tohoto koření si osvěžíte dech. Dále pomáhá při revmatismu. Jako všechna koření z čeledi zázvorovitých má zahřívací účinky, povzbuzuje a zlepšuje zažívání i srdeční činnost. Pro své povzbuzující účinky je ceněný více než kofein v kávě, protože zvýší energii dlouhodobě.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz