monstera

Monstera skvostná: Robustní liána do rozlehlého interiéru

Monsteru si určitě nepořídíte, máte-li malý byt. Ve velkém bytě anebo rodinném domě to ale bude opravdu skvost, jak napovídá i její rodové jméno. Monstera skvostná je ozdobná především svým listem, i když pokud se vám podaří, aby vykvetla, tak je také na co se dívat!

Odkud pochází

Monstera skvostná (Monstera deliciosa) podobně jako dalších asi 40 druhů monster pochází z tropických oblastí Severní, Střední i Jižní Ameriky, od Mexika až po Brazílii.

Co monstera potřebuje

Monstera je nenáročná na pěstování. V podstatě potřebuje jen světlo, nikoliv přímé slunce, dále lehkou, propustnou a humózní půdu, v létě častější zálivku, neboť kořenový bal by neměl nikdy vyschnout, v zimě je však lepší zálivku omezit (záleží také na okolní teplotě). Během vegetačního období přihnojujeme hnojivy na zelené rostliny. Protože se jedná o liánu, tedy popínavou rostlinu, vyžaduje vhodnou konstrukci nebo jinou oporu, po níž by se mohla pnout. Její velké listy je vhodné čas od času setřít od prachu, ale jinak jí nevadí ani sušší vzduch ve vytápěných místnostech. Vzdušné kořeny můžeme nechat volně viset, rozhodně se nesmí zkracovat nebo odřezávat.

monstera listy - Monstera skvostná: Robustní liána do rozlehlého interiéru

Monstera deliciosa

Přesazování a množení

Přesazovat je vhodné mladé rostliny, a to klidně každoročně na jaře do humózního substrátu. Větší rostliny přesazujeme jednou za 2–3 roky, staré rostliny raději nepřesazujeme vůbec a jen měníme přibližně 1/3 substrátu za nový.

Množení je velmi jednoduché, provádí se stonkovými řízky, které mají 3–4 uzliny a několik vzdušných kořenů. Řízky klademe do vlhkého substrátu a necháme zakořenit.

Jedovatost

Monstera obsahuje látky (zejména šťavelan vápenatý), které jsou jedovaté, a tak ji nepěstujte, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata. Není však smrtelně jedovatá, otrava se projevuje bolestmi břicha, zvracením či ztíženým dýcháním.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít