Tilandsie jsou neobvyklé a zajímavé rostliny. Můžete je zavěsit na kmínek, kousek dřeva nebo kamene. Žijí totiž epifiticky, to znamená, že nepotřebují ke svému životu substrát, ke svému růstu si vybírají kmeny kaktusů, stromů a někdy i holé skály.
Zajímavý způsob života
Tilandsie patří mezi broméliovité rostliny, zemí původu je Amerika. Do Evropy se dostaly díky Kolumbovým následovníkům. Nejdříve byla považována za zvláštní druh jmelí. Tilandsie ale neparazituje na stromech, je tam pouze přichycená, velmi podobně jako orchideje. Stromy nebo jiné rostliny používají pouze jako podklad.
Vodu a živiny přijímají kořenovým systémem, ale i celým povrchem těla. Vyvinuly se u nich zvláštní šupinky, kterými ze vzduchu „nasávají“ vodní páry s rozpuštěnými živinami, i během dešťů a mlh. Šupinky také chrání rostlinu před nadměrným slunečním zářením a přehříváním.
Kořeny tilandsií jsou kratší, tenké, ale zároveň velice pevné. Neslouží pro příjem vody a živin, ale většinou pouze k úchytu. Živiny získává z organických zbytků a minerálních látek, které se uchytí na povrchu rostliny.
Květy rostlina vytváří různě barevné, kvetou jen jednou, některé pouze jeden den, jiné i několik týdnů. Po odkvětu vytváří odnože.
Pozor na výběr při koupi
Ne všechny tilandsie snesou bytové podmínky. Zaměřte se na barvu. Vodítkem je stříbrná, tyto rostliny jsou hustě pokryté šupinkami a ve své domovině nemají přehnané nároky na vodu. Avšak extrémně stříbrným by v bytě chybělo proudění vzduchu, které přináší vlhkost. Vyhněte se i sytě zeleným druhům, ty mají v zemi původu velké požadavky na vlhko a dusno, což v bytovým podmínkách nezajistíte a hodí se spíše pro zkušenější pěstitele do skleníku. Hledejte zlatý střed mezi barvami. Nikdy nekupujte různě zbarvené kousky, jsou nastříkány sprejem a šupinky na povrchu jsou tak znehodnoceny.
Jak tilandsii doma naaranžovat
Nejefektivněji vypadá na zajímavém kmínku. Dřevo by mělo být zdravé, nechte ho před připevněním tilandsie vyschnout a zbavte ho kůry alespoň na místě, kde budete rostlinu připevňovat. Kmínek upevněte do květináče nebo misky. Potom rozvrhněte, podle vlastní fantazie, jak rostlinky na kmínek rozmístíte.
Uchytit je můžete několika způsoby. Buď rybářským vlascem, silikonovým lepidlem nebo tavnou pistolí – tam však musíte chvíli počkat, až hmota trochu zchladne. Nejprve upevníme dominantní kousky a doplníme menšími. Raději jich upevněte na kmínek více. Rostlinu však lze připevnit i na jiné podklady a vytvořit tak zajímavé dekorace.
Jak o tilandsii pečovat
Osázený kmínek umístěte k oknu a v teplejší části roku, je rostlině lépe venku. Má ráda slunné nebo polostinné stanoviště. Zaléváme ve formě postřiku, ideálně dešťovkou. Do rosení přidáme 1-2x za měsíc hnojivo pro pokojové rostliny, v poloviční dávce.
V bytě ji ideálně najdeme světlé místo s teplotou 15-180 C. Pokud máte v bytě tepleji, musíte častěji rosit. V případě, že vám připadá tilandsie ochablá, namočte ji i s kmínkem do vody na 15 minut nebo alespoň osprchujte. Rostlina opět ožije množstvím přijaté vody. Dopřejte ji místo s dobrým prouděním vzduchu.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz