Borovice himálajská na zahradě vypadá prostě fenomenálně. Vděčí za to především měkkým, velmi dlouhým jehlicím, které svou éteričností doslova lákají k pohlazení. A z velkého množství odrůd si vyberou majitelé malých i velkých zahrádek!
Borovice himálajská (Pinus wallichiana) se na naše zahrady dostala z Asie. Její bohatý, kuželovitý habitus, okouzlil zahradníky už před několika staletími. Dnes proto můžeme v některých parcích nebo zámeckých zahradách spatřit již plně vzrostlé, věkem poznamenané stromy, rozpínající svůj majestátní stín do širokého i dalekého okolí.
Nevšední kráska z Himálají
Její název rozhodně nelže. V přírodě se vyskytuje v chráněných údolích a na slunných svazích pohoří Himálaj. Její koruna má tvar širokého kužele, rozvětvujícího se už od země. V ideálních podmínkách dorůstá výšky 25 – 50 m.
Měkké jehly vyrůstají ve svazcích po pěti a dosahují délky až 20 cm. I jejich barva je originální – stříbřitě šedá, na mladých sazeničkách přecházející lehce do modra. Nově přirůstající svazečky jehlic vypadají jako čínské štětce na kaligrafii, čehož bývá v kompozicích asijských zahrad hojně využíváno.
Kam ji vysadit?
Na půdu není náročná. Hlavní podmínkou je spíše sušší stanoviště – dlouhodobě přemokřené kořeny himálajská borovice nesnáší. Může růst přímo v trávníku nebo tvořit půvabnou kompozici s nízkými ozdobnými travinami a vřesy. Bez zálivky se obejde a hravě odolá i mrazům pod -30 °C. Má ráda slunné stanoviště, chráněné před větrem.
U mladých sazenic (do pěti let věku) se však vyplatí chránit na zimu, i během parného léta, kořeny vysokou vrstvou mulčovací kůry. Starší stromy jsou zcela bezúdržbové.
Výška a rychlost růstu – nepřeroste himálajská borovice vaši zahradu?
Vsadíte-li na jednu z klasických odrůd, můžete očekávat přírůstek v průměru 10-15 cm za rok. Už po několika letech tak získáte vskutku nepřehlédnutelnou dominantu zahrady. Po 10 – 15 letech je už několik metrů vysoká. Ovšem na rozdíl od jiných druhů borovic (např. borovice černé) zabírá ta himálajská mnohem více prostoru do šířky. Počítejte s tím.
Když se u vás himálajské borovici nedaří
Na škůdce ani choroby není náchylná, ovšem na příliš vlhkých stanovištích (problémem může být i zbytková zálivka, stékající k borovici z blízkých záhonů) může trpět nepříjemnými houbovými chorobami. Habitus poklesne, jehlice začnou opadávat a na kmeni se mohou objevit poškozená místa, ronící žlutou mízu. Je třeba zasáhnout vhodným fungicidem a urychleně se postarat o odvod přebytečné vlhkosti, a to i přesazením na jiné místo v zahradě, nejde-li to jinak.
Zajímavé odrůdy himálajské borovice
- ´Zebrina´- modravé jehlice se žlutými příčnými pruhy
- ´Densa Hill´ – jehlice s výraznou, přirozeně zelenožlutou barvou
- ´Nana´- trpasličí varianta, dosahující výšky nanejvýš 2 – 2,5 m, jehlice jsou modrošedé
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz