seříky

Šeřík je okrasná dřevina s omamnou vůní

Šeříky se většinou ohlásí omamnou vůní na začátku května. Bohaté květenství voní už na dálku. Navíc je nenáročný na pěstování a to už stojí za to, vpustit ho do své zahrady.

Šeříky patří k nejkrásnějším keřům, vidět je můžeme v zahradách i parcích, buď jako solitér nebo rostoucí ve skupinkách. Většinou nedosahují velikosti stromu, tak ani nepotřebují vyčlenit veliký prostor.

Svůj původ má šeřík v jihovýchodní Asii a jihovýchodní Evropě. Existuje přibližně 40 botanických druhů tohoto keře. U nás je nejznámější šeřík obecný (Syringa vulgaris), jeho odrůdy kvetou různobarevně. Šeříky jsou opadavé keře, které mohou dorůst výšky několika desítek centimetrů až po několik metrů.

Nejvíce pozornosti přitahují na šeřících květy, které jsou uspořádány do latovitých květenství. Barvu mohou mít bílou, krémovou, žlutou, růžovou a fialovou. Květy rozkvétají postupně.

Pěstování není náročné

Šeříky jsou odolné, bude se jim dařit na slunném místě, snesou však i polostín. Půda jim prospívá propustná, vápenitá, výživná. Poradí si i s obdobím sucha, pokud jsou ale v době násady poupat a květu, potřebují dostatečně zalévat.

seřík - Šeřík je okrasná dřevina s omamnou vůní

Šeřík

Jak na prořezávání

Pro bohaté květenství a rozvětvení je důležitý řez, snesou i hluboký, keř snadno regeneruje. Nejlepší je řez provádět těsně po odkvětu. Pokud se rozhodnete šeřík pěstovat jako keř, odřežte staré, silné větve a nechte jedno až dvouleté výhony.

Jestliže máte na zahradě stromek, odřežte suché a poškozené větve, zbytek zkraťte na délku přibližně 20-30 cm.

Šeřík je velmi dekorativní, nejčastěji se využívá k řezu do vázy, kde ale také velmi rychle uvadá. Lze také vytvořit netradiční aranžmá venku, šeřík můžete dát do různých nádob, stará konvička, džbánek, průhledná nádoba nebo košík. Velmi dobře vypadá v kombinaci s jinými květinami.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář