Hlaváč (Scabiosa) náleží k univezální a přesto pozoruhodné rostlině, která najde své uplatnění v každé zahradní části či v truhlíku na terase, za oknem apod. Typické pro tuto rostlinu je, že dokáže přilákat spoustu motýlů a působí velmi něžným dojmem. Jelikož existuje mnoho druhů, lze si tak vybrat mezi trvalkami, ale také dvouletými rostlinami či letničkami.
Přestože jsou hlaváče známé jako jednoletky i trvalky, tak jednoleté druhy nedosáhly takové popularity, jako je tomu v případě trvalek, které nachází oblibu a své místo také u nás.
Hlaváče zaujmou barevnými květy
Zde se nabízí vskutku pestrá škála barev, tj. bílá, tmavě červená, žlutá, růžová, fialová či různé odstíny modré. Květy se objevují na drátkovitých stoncích od června do října. Některé druhy rostou planě na loukách, kde se pyšní svými květy již od dubna. Hlaváče rozhodně zaujmou nejen nádhernou barvou svých květů, ale dokonce jejich květy i příjemně voní. Rostlina dle konkrétního druhu dorůstá do výšky 20 až 90 cm. Jedná se o krásnou květinu určenou k řezu, tudíž je efektivním klenotem do zahrady, ale ozdobí i váš interiér.
Společným atributem trvalek, letniček i dvouletek jsou vypuklé až kulaté květní hlávky, které jsou svrchu obalené drobnými polštářkovitými a ze stran většími barevnými kvítky. Průměr květu se pohybuje mezi 3 až 8 cm.
Nejznámější druhy
Mezi populární a rozšířené druhy, které náleží mezi letničky patří například scabiosa atropurpurea – blue moon, rose cockade, oxford queen, salmon queen, scabiosa – paper moon apod.
Mezi zajímavé a pozoruhodné druhy hlaváče, jenž patří mezi trvalky, se řadí scabiosa caucasica, clive greaves, miss wilmott.
Trvalky vydrží na záhoně mnoho let. Jednoletky je třeba po odkvětu ze záhonu zlikvidovat. Stejně tak mnohé jdou výborně sušit a využít coby dekorace do sušené vazby.
Snadné pěstování vděčného hlaváče
Pro všechny druhy platí to, že potřebují pro růst a kvetení sušší stanoviště a slunné místo. Vhodná je mírně výživná a propustná půda. Květenství lze prodloužit vyštipováním zvadlých květů. Na zimu je třeba ochránit prostranství proti nadměrné vlhkosti a preventivní drenáž se vždy vyplatí.
Každé tři roky je třeba dělit trsy a přesadit do čerstvé či obnovené půdy. Množení se provádí na jaře odebráním bazálních řízků i s patkou nebo právě dělením trsů. Výsev letniček i dvouletek se provádí na začátku či uprostřed jara. Semena se vysévají do truhlíků v chladném pařníku ihned po sklizni či na začátku jara.
Efektivní využití hlaváče
Rostlina se nejen snadno pěstuje, ale nabízí i celkem mnohostranné využití, kromě toho, že je vhodná k usušení i k řezu, ale také je ideální do trvalkových záhonů, skalek a velmi dobře se hodí do štěrkových záhonů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz