vrba

Vysaďte si na zahradě působivou vrbu. Má mnohostranné využití

Vrba patří k nejvariabilnějším dřevinám, můžete ji mít i 20 m vysokou, ale třeba také jen několik centimetrů. Velmi působivé jsou kroucené nebo převislé druhy. Vrba má mnohostranné využití.

Vrby (Salix) zahrnují stromy a keře, které byly rozšířeny na severní polokouli, pěstují se však téměř po celém světě. Vrby si většinou vybírají vlhká a podmáčená místa. U nás je přibližně 20 botanických druhů, ale celkově jich je něco okolo pěti set. Potkat můžete vysoké a košaté vrby, které lemují břehy potoků, ale i zakrslé druhy.

Jak využít vrbu

Vrbu můžete využít pro výsadbu živých plotů. Vysazují se podél vodních toků, jako přirozené zpevnění břehů.

Tam, kde je místo příliš podmáčené a nehodí se výsadba žádné jiné dřeviny, spolehlivě vysadíme vrbu.

Z vrby se získává proutí, které se využívá pro košíkářské výrobky, dokonce existují speciální plantáže vrby košařské a jejich kultivarů, které produkují proutí.

Vrba je jedním z prvním zdrojů potravy na jaře pro včely.

Kam vrbu vysadit

Pokud máte velkou zahradu nebo jezírko, vyberte vysoký druh vrby. Bude tvořit dominantní solitéru. Často jsou využívány i v parcích. Naopak zakrslé a pomalu rostoucí vrby jsou vhodné například do skalek.

Mezi druhy, které u nás najdete, paří například Vrba Matsudova, jde o šlechtěný a velmi oblíbený kultivar. Má různě kroucené větve a rozličně barevné větve, které jsou oblíbené mezi floristy.

vrba matsudova - Vysaďte si na zahradě působivou vrbu. Má mnohostranné využití

Vrba jíva je převislá, tzv. smuteční vrba. Je poměrně vysoká. V menších zahradách je oblíbená roubovaná forma vrby jívy (Salix caprea ´Pendula´), její kmen je vysoký okolo jednoho metru. Na jaře vrba jíva tvoří nám známé, sametové kočičky.

vrba jíva - Vysaďte si na zahradě působivou vrbu. Má mnohostranné využití

Vrba japonská (Salix integra) je skutečně ozdobou zahrad, především její kultivar ´Haruko Nishiki´. Má pestrobarevné listy a dorůstá do výšky přibližně dvou metrů.

vrba japonská 1 - Vysaďte si na zahradě působivou vrbu. Má mnohostranné využití

Jaké mají nároky na pěstování

Většina vrb je vlhkomilných, prospívá na vlhčích místech. Vyhovuje jim světlejší místo. Vrby lze také snadno tvarovat a udržovat řezem.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář