Bonsaje jsou opravdovými královnami mezi pěstovanými stromy a keři. Přesazování bonsají se neděje často, ale zato je potřeba věnovat mu náležitou péči.
Kdy přesazujeme
Bonsaj přesazujeme v okamžiku, kdy je miska pro bonsaj zcela zaplněna kořeny. Pokud by kořeny již nemohly dále růst a neměly dostatek živin, rostlina by brzy uhynula. Tehdy nastává ten pravý čas na přesazení.
Jak vyjmout bonsaj z misky
Bonsaj z misky uvolníme nejlépe tak, že kořenový bal odřízneme ostrým nožem od okrajů misky. Odstraníme případné zpevňovací drátky. Ostrým nožem potom seřízneme kořenový bal asi o jednu čtvrtinu až jednu třetinu. Měla by nám zbýt plochá část kořenového balu.
Misku nejprve důkladně očistíme. Do odtokových otvorů umístíme drát, který povede nahoru do misky a bude sloužit k upevnění bonsaje. Poté dno misky vysypeme hrubší zeminou, která bude sloužit jako drenáž. Dále přisypeme zeminu, kterou můžeme vylepšit vhodným hnojivem. Umístíme bonsaj, připevníme ji dráty, a přisypáváme zeminu, kterou důkladně zapracováváme mezi všechny kořeny – můžeme si pomoci jídelní hůlkou, tenkým klacíkem nebo špejlí.
Zálivka
Nakonec bonsaj zalijeme, a to důkladně. Samozřejmě přitom dbáme na to, aby přebytečná voda mohla odtéci odtokovými otvory v misce a ani v podmisce vodu nenecháme stát. Na povrch zeminy můžeme umístit polštářky z mechu, které budou zabraňovat vysoušení zeminy. Stromek bychom těsně po přesazení neměli nechávat na přímém slunci, ani jej nechat vyschnout, a ani nepřidáváme žádné další hnojivo.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz