plody aglaonema

Aglaonema: Vděčná pokojová rostlina vhodná i pro hydroponii

Aglaonema neboli také „spící panna“ je jednou z pokojových rostlin, kterou oceníte pro její nenáročné pěstování, dekorativní listy a velkou odolnost vůči chorobám i škůdcům.

Odkud pochází

Aglaonema pochází z jihovýchodní Asie, nejvíce druhů je přímo z Malajsie. Do ostatního světa se dostala v 19. století právě jako ozdobná pokojovka.

Jaké druhy jsou vhodné pro pěstování doma

aglaonema - Aglaonema: Vděčná pokojová rostlina vhodná i pro hydroponii

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Existuje asi 15 druhů těchto rostlin, avšak v zásadě pouze tři z nich se doporučují pro pěstování v domácnostech. Jedná se o následující druhy:

  • Aglaonema trewbii – neboli také „stříbrnou královnu“, která dostala pojmenování podle zelených listů se stříbřitě zelenou kresbou; listy jsou dlouhé 12–15 cm;
  • Aglaonema pseudobracteatum – ta má listy zelené se zlatožlutou kresbou po obou stranách listů, listy jsou dlouhé 15–18 cm;
  • Aglaonema pictum – má zelené listy s malými jakoby kaňkovitými skvrnami, listy jsou oproti ostatním druhům vzpřímené.

 Čím jsou dekorativní

Aglaonemy jsou dekorativní především svými listy. Pokud se vám podaří, aby vykvetly, tak můžete objevit nenápadný bílý květ v zeleném toulci. Některé druhy (jako např. právě Aglaonema trewbii nebo méně známá Aglaonema commutatum) dokonce tvoří červené plody.

Jaké stanoviště a podmínky potřebují

Aglaonema vydrží plné slunce, nevadí jí ani polostín, v úplném stínu by poněkud vybledlo vybarvení listů. V létě potřebuje zalévat více (cca 2x týdně), v zimě o něco méně (1x týdně). Dají se pěstovat v hydroponii – ovšem není dobré rostlinu, která je zvyklá na pěstování v substrátu, přesadit do hydroponie. Během vegetačního období potřebují přihnojování tekutým hnojivem jednou za 14 dní. Výhodou je, že jim nevadí suchý vzduch v bytě. Pokud potřebují vyčistit listy, pak jen vlažnou vodou a hadříkem.

Přesazování a množení

Přesazování je vhodné každým rokem na jaře do středně výživné půdy, zeminu příliš nestlačujte. Při přesazováním můžete rostliny namnožit, a to jednoduše dělením.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít