Bonsaj

Co je důležité nezanedbat při přesazování bonsají

Bonsaje jsou opravdovými královnami mezi pěstovanými stromy a keři. Přesazování bonsají se neděje často, ale zato je potřeba věnovat mu náležitou péči.

Kdy přesazujeme

Bonsaj přesazujeme v okamžiku, kdy je miska pro bonsaj zcela zaplněna kořeny. Pokud by kořeny již nemohly dále růst a neměly dostatek živin, rostlina by brzy uhynula. Tehdy nastává ten pravý čas na přesazení.

Jak vyjmout bonsaj z miskybonsaje - Co je důležité nezanedbat při přesazování bonsají

Bonsaj z misky uvolníme nejlépe tak, že kořenový bal odřízneme ostrým nožem od okrajů misky. Odstraníme případné zpevňovací drátky. Ostrým nožem potom seřízneme kořenový bal asi o jednu čtvrtinu až jednu třetinu. Měla by nám zbýt plochá část kořenového balu.

Jak bonsaj znovu vysadit

Misku nejprve důkladně očistíme. Do odtokových otvorů umístíme drát, který povede nahoru do misky a bude sloužit k upevnění bonsaje. Poté dno misky vysypeme hrubší zeminou, která bude sloužit jako drenáž. Dále přisypeme zeminu, kterou můžeme vylepšit vhodným hnojivem. Umístíme bonsaj, připevníme ji dráty, a přisypáváme zeminu, kterou důkladně zapracováváme mezi všechny kořeny – můžeme si pomoci jídelní hůlkou, tenkým klacíkem nebo špejlí.

Zálivka

Nakonec bonsaj zalijeme, a to důkladně. Samozřejmě přitom dbáme na to, aby přebytečná voda mohla odtéci odtokovými otvory v misce a ani v podmisce vodu nenecháme stát. Na povrch zeminy můžeme umístit polštářky z mechu, které budou zabraňovat vysoušení zeminy. Stromek bychom těsně po přesazení neměli nechávat na přímém slunci, ani jej nechat vyschnout, a ani nepřidáváme žádné další hnojivo.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář