Kdy a proč sbírat popenec obecný? Jaké další názvy jsou používány pro tuto léčebnou bylinu? Jaké využití nabízí nejen v kuchyni? Popenec pomůže s řadou neduhů.
Popenec obecný bývá v různých částech znám a nazýván lidově openec, kadeřník, kundrábek, kočičí tlapa, zimní břečťan, vopenec, zádušník, kondelík, opuňka a to výčet zdaleka není konečný.
Popenec oslní chutí i vůní
Jedná se o vytrvalou rostlinu, pro kterou jsou typické velké květy, které mají fialově modrou barvu. Popenec kvete od dubna do července. Nejvíce je rozšířen svým výskytem v křovinách, na stráních, loukách, podél cest apod. V hojné míře roste i ve městě. Dorůstá až do délky 40 cm a má částečně plazivé lodyhy.
Kdy a co sbírat?
Popenec je možné sbírat i po odkvětu, kdy má i velké a dobře vyvinuté listy, které jsou považovány za nejlepší. Vlastní sběr je jedinou možností, jak získat tuto léčivou bylinu, neboť v lékárně ani jinde v obchodě se neprodává. Popenec je známou aromatickou rostlinou, která se začala používat ve 12. století právě pro léčebné účinky.
Pokud budete sbírat nať, tak je třeba sušit ve stínu nebo při umělém sušení do teploty 40 °C. Je třeba být opatrní při sušení, neboť silice v ní obsažená je velmi prchavá. I z tohoto důvodu je vhodné uchovávat popenec v dobře uzavíratelné nádobě chráněné před světlem.
Jak a s čím rostlina pomůže?
Pokud vás trápí problémy s močovými či ledvinovými kameny, močový písek, žlučové kameny, zánět močového měchýře a močových cest apod. Tak můžete využít blahodárného účinku. Rovněž lze využít účinky popence při chudokrevnosti, ale také při chřipce. Popenec je účinný i na špatně hojící rány, na ekzém i vyrážku.
Popenec působí dezinfekčními, protizánětlivými účinky. Odvar se používá i proti zánětům horních cest dýchacích. Bylina pomůže s lepším trávením, látkovou výměnou, utlumením zánětu. Vnější užití ve formě obkladu či koupele je efektivní i na křečové žíly.
Využití popence
Popenec můžete použít jako zelené koření do polévky, míchaných vajíček, do nádivky, do různých masových směsí, jako jsou karbanátky, sekaná apod. Čerstvý je výborný do tvarohu, omelet, bramborového salátu. Použít ho můžete i do doma vyrobeného bylinkového másla.
Možné je vyrobit si nálev, který lze pít bez obav 3x denně, postačí použít sušenou nať a tu přelít vroucí vodou a poté nechat cca 10 minut louhovat. Z popence je možné vyrobit také olej, kdy čerstvou nať natrháte na kousky, zalijete olejem, aby byla nať zcela ponořená a necháte cca 10 dní louhovat. Poté slijete a můžete použít k potírání ekzému, křečových žil apod.
Pokud chcete využít sílu a účinek při nachlazení, kašli a dalších dýchacích potížích, tak stačí vyrobit si sirup. Zde sušenou nať zalijete vroucí vodou, necháte přejít varem, louhovat a slijete. Poté přidáte med a zahřejete, až se vše krásně spojí. Užívá se polévková lžíce 3 až 4x denně.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz