Nejspíš jste ještě donedávna netušili, jaký poklad na své zahrádce vlastně máte. Dobrou zprávou je, že netřesk (Sempervivum) prakticky nelze zaměnit s žádnou jinou rostlinou. Máte-li pochybnosti, podívejte se na své sukulenty, které vám na zahradě rostou, pořádně.
Typické pro netřesk jsou přízemní růžice, tvořené krátkými a dužnatými listy. Ty jsou špičaté a opravdu silně semknuté k sobě. Nemusí být nutně čistě zelené a mohou je dokonce porůstat bílé pavučinky. Z domácích rostlin nejsou zaměnitelné s ničím. Může vám je však připomínat například orientální hornoklasec (orostachys). Ten však na záhonku vypadá jako malý ostnatý ježek – jeho listy jsou drobnější a s ostřejší špičkou. A podobně je na tom i rosulárie (Rosularia). Jejich tuhé listy však porůstají žlaznaté chlupy.
Budete-li však mít pochybnosti, počkejte, až netřesk vykvete. Chochol z květů vyrůstá na dlouhém tlustém stonku, pokrytém stejnými listy, z jakých je tvořena i samotna růžice. Květy mohou mít různou barvu, opět podle druhu (růžovou, bílou, vínovou nebo purpurovou). Vykvétá v létě a na podzim. Po odkvětu hlavní růžice odumírá, v jejím okolí se však velmi rychle tvoří nové.
Netřesk nebo netřeskovec? Je to vlastně jedno
U nás je původní pouze netřesk střešní (Sempervivum tectorum) a jeho příbuzný, vzhledově podobný a příbuzný netřeskovec výběžkatý, zvaný také netřesk výběžkatý (Jovibarba globifera, Sempervivum globiferum). V zahradnictvích je pak možné zakoupit například netřesk horský (Sempervivum montanum L.). Naštěstí vcelku nezáleží na tom, který z nich vám na zahradách neroste, či jaký zrovna budou mít ve vašem oblíbeném zahradnictví. V lidovém léčitelství jsou zcela zaměnitelné. Ano, nejčastěji bývá skloňován právě netřesk střešní, to je ovšem způsobeno jeho širokým rozšířením – byl zkrátka (a dodnes je) nejdostupnějším netřeskem u nás.
Jak netřesk používat?
Netřeskové listy jsou opravdovou pokladnicí léčivých látek. Kyselina mravenčí a jablečná, slizy, pryskyřice, třísloviny, sacharidy, alkaloidy a hořčiny jsou jen krátkým výčtem těch nejdůležitějším. Pomáhá snižovat stres, chlubí se povzbuzujícím účinkem, podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému, zlepšuje imunitu, mírní vedlejší účinky nejrůznějších terapií (zejména radioterapie či chemoterapie) a má i značné antioxidační účinky. Zklidňuje podrážděnou pokožku a využívá se i na léčivé obklady. A jeho léčivým vlastnostem neuniknou ani trávicí problémy (nadýmání, zácpa, bolestivé křeče), hemoroidy, průjem, ušní infekce nebo onemocnění dýchací soustavy.
Pokud vám tento seznam něco připomíná, pak je to určitě aloe vera. A právě s ní jsou terapeutické účinky netřesku více než srovnatelné. Je neustále po ruce a čerstvý. Nevadí mu totiž sníh ani mráz, takže pro svěží lístky si můžete kdykoliv zajít na skalku nebo mez. Stačí jemně odhrábnout vrstvu sněhu a později ji znovu přihrnout.
Léčivé využití netřesku aneb netřeskové recepty
Limonáda z netřesku pro lepší náladu
Nejjednodušší recept vůbec. Podrťte 4-6 listů netřesku, zalijte vodou a dochuťte libovolnými ingrediencemi (medem, citrónem nebo třeba oblíbeným sirupem). Vypijte. Užívejte 1-3x denně podle potřeby nebo chuti. Kromě lepší nálady vás limonáda z netřesku navíc příjemně osvěží a přispěje svým dílem i ke zlepšení imunity.
Čaj z netřesku
Několik listů netřesku (podle velikosti 4-6) podrťte a zalijte 250 ml vody. Přiveďte k varu a vařte 10-15 minut na mírném plameni. Nechte vychladnout a sceďte. Pijte 1/4 šálku 3-4 krát denně. Tento čaj z netřesku uklidňuje žaludek a střeva a odstraňuje křeče. Pomáhá při problémech s močovými cestami a bolestivé menstruaci.
Netřeskový med
Budete potřebovat: 250 g čerstvých listů netřesku a 500 ml kvalitního medu
Čisté, omyté a osušené listy jemně nasekejte a důkladně promíchejte s medem. Nalijte do sklenice, zavíčkujte a zabalte do potravinářské fólie. Nechte týden odležet. Uchovávejte v chladničce. Vezměte si jednu lžičku každé ráno půl hodiny před snídaní. Netřeskový med posiluje imunitu, čistí tělo od toxinů, mírní zažívací potíže, zácpu a potíže se žaludkem.
Hemoroidy
A tady se uplatní čaj z netřesku, ovšem jeho účinky můžete podpořit i obklady. Smíchejte jemně nasekané listy s olivovým olejem a aplikujte na hemoroidy několikrát denně, dokud vás nepřestanou obtěžovat.
Mezi další použití netřesku patří zevní obklady, užívané při revmatu nebo ekzémech a dalších onemocněních kůže a také čerstvá šťáva z listů. Jež pomůže s hojení menších poranění nebo zmírní svědění po štípanci nebo např. popálení od kopřivy. Netřesk je takovou šikovnou přírodní lékárničkou, dostupnou v každém období roku.
Šťávu z netřesku je rovněž možné kapat do uší. Postačí dvě až tři kapky v případě zánětu. Potíže by měly rychle ustoupit. Aplikujte 6-8x denně podle potřeby. Jestliže se bolesti a další příznaky do čtyř až pěti dní nezlepší, vyhledejte lékaře. Žvýkání listů netřesku zase pomáhá při léčbě aft a nejrůznějších potíží a poranění dutiny ústní, včetně např. plísňových infekcí nebo zánětů dásní.
Měli byste vědět: zevně lze netřesk pro lepší hojení drobných ran a obtíží kůže použít i u domácích zvířat, včetně koček.
Je netřesk vhodný pro všechny?
Užívání netřesku nelze doporučit těhotným a kojícím ženám a dětem do tří let věku. Je to způsobeno obsahem některých alkaloidů. Nicméně, ochutná-li malé dítě jeden list netřesku nebo si vy v rizikovém období dopřejete lehkou limonádu z netřesu, nic se nestane. Nehrozí otrava ani nežádoucí účinky. Zevně je pak použití netřesku neomezeno.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Prosim o radu jestli je také na bolave klouby uz je mam sice operovane ale stejne hrozne bolia leve koleno bylo uz trikkrat operovane dostala jsem bacily tak muselaendoproteza ven a po vsechoperacich na bacily me voperovali od stehna az skoro ke kotniku dlouhy kustak ze neohybam koleno -je to pro me velky heddikep chodim jen o vozikumusi byt vysoky aby me nebolely zada mam skoliózu .Dekuji za radu Semeradova