Popelivka se řadí k rostlinám, které kvetou od pozdního léta do podzimu. Je to statná trvalka, která prospívá ve stínu, takže zakryje i nevzhledný kout v zahradě, prospívá však i pod stromy.
Popelivky (Ligularia) jsou mokřadní rostliny, daří se jim tedy ve vlhčích půdách. Je zajímavá tím, že kvete v době, kdy už většina rostlin má po sezóně, od pozdního léta do podzimu. Je to poměrně statná trvalka, která dosahuje okolo 70 – 100 cm výšky. Jejich domovinou je Japonsko, Čína, Vietnam a Barma. Je okrasná nejen květem, ale i listem. Při výsadbě myslete na to, že okolo sebe potřebuje dost místa. Mohutné trsy mají různě tvarované listy a květy mají obvykle žlutou či oranžovou barvu, ty vyrůstají na pevných stoncích a otevírají se zespodu nahoru. Prosperuje tam, kde ostatní suchomilné rostliny hynou.
Jak popelivku pěstovat
Rostlina má ráda kyprou, humózní a na živiny bohatou půdu. Použít můžete zahradní zeminu, která je hnojená kompostem a chráněná mulčováním. Je to vlhkomilná rostlina, daří se jí ve stinnějších koutech zahrady a vlhčí půdě, snese i slunce, ale ne přímý úpal. Pokud ji vysadíte na slunnější místo, musí mít dostatek vláhy, jinak brzy hyne. Potřebuje pravidelnou zálivku. Je to dlouhověká trvalka, na jednom místě vydrží i několik let. Po zhruba sedmi letech je ale vhodné výsadbu omladit.
V sezóně jí můžete přilepšit tekutým organickým hnojivem, například kopřivovým výluhem. Je plně mrazuvzdorná. Na jejích listech si rádi pochutnávají slimáci, je dobré je chránit a pravidelně kontrolovat. Množí se po odkvětu dělením trsů.
Vyjímá se jako solitér, uplatní se i ve skupinové výsadbě nebo pod vyššími stromy. Hodí se i k vodním prvkům v zahradě.
Z jakých druhů můžete vybírat?
Popelivka zubatá (Ligularia dentata) má srdčitý tvar listů s pilovitými okraji. Vrch listu je tmavě zelený s červeno-fialovým spodkem. Má oranžové květy.
Popelivka przewalského (Ligularia przewalskii) V Číně a Mongolsku se využívá jako léčivá bylina, má antibakteriální účinky. Má velmi dekorativní listy, dělené a hluboce vykrajované. Na vysokých černých stoncích vykvétá velké množství žlutých kvítků.
Popelivka hesseova (Ligularia hessei) na dlouhých masitých stopkách vyrůstají z kořene listy ve tvaru srdce. Na stoncích se objevují válcovitá květenství žlutých kvítků s tmavým středem.
Popelivka „little lantern“ se řadí mezi nejnižší popelivky, dorůstá jen 40-50 cm. Má srdcovité, pilovité listy. Na stoncích vyrůstají květy v střapcovitém soukvětí.
Popelivka sibiřská (Ligularia sibirica) je vysoká asi 160 cm, má vzpřímenou, jednoduchou lodyhu, květenství je tvořeno bohatým koncovým hroznem žlutých kvítků. U nás je vzácná a ohrožená.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz