ligularia rostlina

Popelivka: Kvete na podzim a daří se jí i ve stínu

Popelivka se řadí k rostlinám, které kvetou od pozdního léta do podzimu. Je to statná trvalka, která prospívá ve stínu, takže zakryje i nevzhledný kout v zahradě, prospívá však i pod stromy.

Popelivky (Ligularia) jsou mokřadní rostliny, daří se jim tedy ve vlhčích půdách. Je zajímavá tím, že kvete v době, kdy už většina rostlin má po sezóně, od pozdního léta do podzimu. Je to poměrně statná trvalka, která dosahuje okolo 70 – 100 cm výšky. Jejich domovinou je Japonsko, Čína, Vietnam a Barma. Je okrasná nejen květem, ale i listem. Při výsadbě myslete na to, že okolo sebe potřebuje dost místa. Mohutné trsy mají různě tvarované listy a květy mají obvykle žlutou či oranžovou barvu, ty vyrůstají na pevných stoncích a otevírají se zespodu nahoru. Prosperuje tam, kde ostatní suchomilné rostliny hynou.

Jak popelivku pěstovat

Rostlina má ráda kyprou, humózní a na živiny bohatou půdu. Použít můžete zahradní zeminu, která je hnojená kompostem a chráněná mulčováním. Je to vlhkomilná rostlina, daří se jí ve stinnějších koutech zahrady a vlhčí půdě, snese i slunce, ale ne přímý úpal. Pokud ji vysadíte na slunnější místo, musí mít dostatek vláhy, jinak brzy hyne. Potřebuje pravidelnou zálivku. Je to dlouhověká trvalka, na jednom místě vydrží i několik let. Po zhruba sedmi letech je ale vhodné výsadbu omladit.

V sezóně jí můžete přilepšit tekutým organickým hnojivem, například kopřivovým výluhem. Je plně mrazuvzdorná. Na jejích listech si rádi pochutnávají slimáci, je dobré je chránit a pravidelně kontrolovat. Množí se po odkvětu dělením trsů.

Vyjímá se jako solitér, uplatní se i ve skupinové výsadbě nebo pod vyššími stromy. Hodí se i k vodním prvkům v zahradě.

ligularia - Popelivka: Kvete na podzim a daří se jí i ve stínu

Z jakých druhů můžete vybírat?

Popelivka zubatá (Ligularia dentata) má srdčitý tvar listů s pilovitými okraji. Vrch listu je tmavě zelený s červeno-fialovým spodkem. Má oranžové květy.

Popelivka przewalského (Ligularia przewalskii) V Číně a Mongolsku se využívá jako léčivá bylina, má antibakteriální účinky. Má velmi dekorativní listy, dělené a hluboce vykrajované. Na vysokých černých stoncích vykvétá velké množství žlutých kvítků.

Popelivka hesseova (Ligularia hessei) na dlouhých masitých stopkách vyrůstají z kořene listy ve tvaru srdce. Na stoncích se objevují válcovitá květenství žlutých kvítků s tmavým středem.

Popelivka „little lantern“ se řadí mezi nejnižší popelivky, dorůstá jen 40-50 cm. Má srdcovité, pilovité listy. Na stoncích vyrůstají květy v střapcovitém soukvětí.

Popelivka sibiřská (Ligularia sibirica) je vysoká asi 160 cm, má vzpřímenou, jednoduchou lodyhu, květenství je tvořeno bohatým koncovým hroznem žlutých kvítků. U nás je vzácná a ohrožená.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít