Jestřábník je původně horský druh, oslní svými ohnivě oranžovými květy. Ozdobí skalky, suchomilné záhony a přiláká do zahrady motýly. Na pěstování není náročný, zvládne to i začínající zahrádkář.
Jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum) můžeme potkat v horských oblastech střední Evropy, zavlečen však byl i do Austrálie, na Nový Zéland, Severní Ameriky, Patagonie a Japonska. Jeho výskyt u nás je na Šumavě a v horách Sudet, velmi dobře však zplaňuje, tak se dá najít i v nižších polohách. Také se můžeme setkat s názvy jestřábník pomerančový nebo jestřábník rudokvětý. Roste na horských loukách, pastvinách a světlých lesích, kde je stále vzácnější, proto byl zařazen mezi ohrožené druhy.
Pro své minimální nároky je pěstován v zahradách i parcích. Dorůstá výšky v chudších půdách 15 cm-20 cm, v kvalitnějších půdách až 60 cm. Květenství je latovité, oranžové až nachové barvy. Patří k jednomu z nejpočetnějších druhů, proto se jednotlivé druhy obtížně identifikují. Jestřábník oranžový je však tak vzhledové specifický, že se poměrně dobře identifikuje.
Jak jestřábník pěstovat
Má rád sušší, slunné stanoviště. Půda mu vyhovuje chudší, hlinitopísčitá a propustná. Může být i sušší a kamenitá. Velmi dobře se množí semeny, na zahrádce se musí redukovat, jinak začne utlačovat jiné rostliny. Množí se také dlouhými úponky, které prorůstají v trávě. Ze zahrádek poměrně často zplaňuje, někdo ho označuje za úporný plevel. Je mrazuvzdorný, příliš nemá rád podmáčené a těžké půdy.
Jestřábník může být doplňkem skalky nebo suché zídky. Dá se kombinovat do výsadby s jinými suchomilnými trvalkami. Vysazuje se do skupiny více kusů, potom vypadá velmi efektivně. Kvete od června do září, večer své kvítky přivírá. Plodem je černohnědá nažka.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz