Lopatkovec můžete znát také pod názvy spatifylum nebo toulcovka, odborně pak (Spathiphyllum). Patří do čeledi áronovitých a v oblibě ho máme především pro jeho velké a krásné listy. Ty však nejsou jeho jedinou ozdobu, květy dokáží celý prostor prozářit ještě více. Co však dělat, když se ani přes veškerou péči stále neobjevují?
Lopatkovců najdeme na planetě okolo 40 druhů a všechny rostou výhradně v tropických pralesích Ameriky a jihovýchodní Asie. I přesto si na běžné pokojové podmínky v našich domech a bytech překvapivě dobře zvykly. Mnohdy jim tak ke štěstí stačí opravdu málo.
Rostliny ze spodního pralesního patra přímé slunce nesnášejí
To je první předpoklad jeho úspěšného růstu. Nenechte se oklamat sytostí jeho barev a dopřejte mu místo, vzdálené nejlépe jeden metr od okna. Tam se mu bude líbit nejvíce. Přímé slunce mu může popálit listy a způsobovat na nich hnědé skvrny, úplný stín zase může za to, že lopatkovec nepokvete (do toho se mu ostatně příliš nechce ani na přímém slunci).
Světlý polostín je tedy ideálem. Ovšem i tady existují výjimky. Některé lopatkovce, pěstované v samozavlažovacích květináčích, si poradí i s prudkými slunečními paprsky a daří se jim tady lépe, než kdekoliv jinde. Vzhledem k velikosti, jaké v pozdějších letech dorůstají, je však podobná investice pro většinu domácností nemyslitelná. Vždyť cena takového květináče by snadno přeskočila cenu samotné rostliny několikanásobně!
Když zálivka, tak pouze měkkou a odstátou vodou
Tvrdá, chlorovaná a k tomu všemu navíc studená voda – to je nejčastější nepřítel, na kterého může lopatkovec v naší domácnosti narazit. Rostliny se musí potýkat s teplotním šokem, a navíc jim je odpírání stále více kyslíku díky usazovaným minerálům, jež můžeme pozorovat jako bílý povlak na povrchu substrátu nebo na okrajích květináče.
Ten lze sice čas od času rozrušit vidličkou nebo jiným vhodným nástrojem, všeobecně ovšem platí, že tvrdá voda lopatkovcům nesvědčí. Je-li to možné, zalévejte je tedy dešťovou nebo alespoň přefiltrovanou a odstátou. Pohled na jejich rozkvetlou krásu totiž určitě stojí za to. Ale pozor, lopatkovec nesmí být nikdy přemokřený! Horní část zeminy do výše dvou centimetrů by vždy měla proschnout. Teprve poté je možné přistoupit k další zálivce.
Náš tip: Během vaší dovolené se pak vyplatí přestěhovat rostliny do stínu, kde nebudou trpět přísuškem tak silně.
Čím hnojíte svůj lopatkovec?
Trochu to svádí, že? Takže pokud na tomto místě odpovíte, že hnojivem pro běžné pokojové rostliny, pak se nesmíte divit, že se květů nedočkáte. Nevědomky totiž tyto krasavce zásobujete přebytkem dusíku, který sice podporuje tvorbu listů, ale na druhou stranu tlumí kvetení. A to rozhodně nechcete.
Naproti tomu hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny dodá lopatkovci navíc fosfor a další cenné látky, jež kvetení naopak podporují. Bude jim vyhovovat hnojení každý týden a to v ředění uvedeném na obalu. Hnojte jen během vegetační sezóny – v rámci zimního odpočinku nikoli. A nenechte se zmást, pokud lopatkovec přesto rozkvete. Mírný čas na odpočinek jednoduše potřebuje.
Ideální hnojivo pro lopatkovce? Citronová šťáva
Jde o osvědčený trik. Jestliže nemáte po ruce vhodné hnojivo nebo ani přes veškerou péči právě váš lopatkovec nekvete, vezměte si k ruce citrón. Každý druhý týden přidejte do zálivky pár kapek jeho šťávy, případně sáhněte po několika krystalcích kyseliny citronové. Tento trik působí na lopatkovec jako takový životabudič a často se prvního květu dočkáte už po necelém měsíci od první aplikace. Pozornost věnujte také květináči. Při přesazování volte jen o něco málo větší, jinak se bude rostlina dlouhou dobu věnovat tvorbě kořenového systému a na květy nenasadí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz