Existuje několik chorob, které jsou typické zvláště pro rajčata, resp. pro lilkovitou zeleninu, jako je rajče, paprika nebo lilek. Seznamte se s nimi, ať víte, jak a kdy proti nim zasáhnout.
Nevyzrávání stopkové části plodů rajčete
Někdy se může stát, že i po dozrání zbytku plodu nevyzrává stopková část, která zůstává žlutá, nebo dokonce zelená a dužina je tvrdá. Jedná se o genetickou poruchu, která je veskrze podmíněna nějakými stresovými podmínkami – např. intenzivním slunečním zářením. Prevencí je vybírání odolných odrůd a zastiňování před poledním žárem.
Svinování listů rajčete
Někdy si všimnete podélně svinutých listů, které jsou pak i na omak křehčí. Příčinou je ukládání škrobů v listech následkem jedné z následujících činností: nadměrného vylamování listů, přehnojení dusíkatými hnojivy anebo nepravidelné zálivky. Prevencí je logicky nedopouštění se výše uvedených chyb.
Plíseň rajčatová
Plíseň rajčatová je stejného původu jako plíseň bramborová. Podobné jsou i její projevy. Nejprve na okrajích listů vznikají poměrně velké nekrotické skvrny. Potom se na plodech vytvářejí rychle se rozšiřující vrásčité skvrny a pod nimi je do hloubky hnědá dužina. Původce (Phytophtora infestans) dokáže přezimovat naše zimy, a to v napadených částech například v kompostérech, při vegetaci se rozšiřuje vzduchem, nejvíce se šíří za deštivého počasí a při nižších teplotách. Dobrou prevencí se jeví pěstování odolnějších odrůd (Parto, Benjamino), vysazování rajčat na slunných a provzdušněných stanovištích. Při napadení ošetřujte povolenými fungicidními přípravky (Dithan).
Alternariová skvrnitost rajčete
Tato skvrnitost nenapadá jen rajče, ale všechnu lilkovitou zeleninu. Na listech a stoncích vznikají hnědé skvrny. Na plodech jsou skvrny velké, černé barvy a propadlé, nejčastěji se nacházejí v okolí stopky. Choroba se šíří větrem a deštěm, dokáže přezimovat v osivu, napadených zbytcích i v lilkovitém plevelu. Prevencí je pěstování rajčat, paprik i lilku na slunných a vzdušných stanovištích, důsledné používání zdravého osiva, likvidace posklizňových zbytků (nikoliv kompostování) a při napadení použití povolených přípravků.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz