rajcata

Nejčastější choroby rajčat a jak proti nim bojovat

Existuje několik chorob, které jsou typické zvláště pro rajčata, resp. pro lilkovitou zeleninu, jako je rajče, paprika nebo lilek. Seznamte se s nimi, ať víte, jak a kdy proti nim zasáhnout.

Nevyzrávání stopkové části plodů rajčete

Někdy se může stát, že i po dozrání zbytku plodu nevyzrává stopková část, která zůstává žlutá, nebo dokonce zelená a dužina je tvrdá. Jedná se o genetickou poruchu, která je veskrze podmíněna nějakými stresovými podmínkami – např. intenzivním slunečním zářením. Prevencí je vybírání odolných odrůd a zastiňování před poledním žárem.

Svinování listů rajčete

list 1 - Nejčastější choroby rajčat a jak proti nim bojovat

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Někdy si všimnete podélně svinutých listů, které jsou pak i na omak křehčí. Příčinou je ukládání škrobů v listech následkem jedné z následujících činností: nadměrného vylamování listů, přehnojení dusíkatými hnojivy anebo nepravidelné zálivky. Prevencí je logicky nedopouštění se výše uvedených chyb.

Plíseň rajčatová

Plíseň rajčatová je stejného původu jako plíseň bramborová. Podobné jsou i její projevy. Nejprve na okrajích listů vznikají poměrně velké nekrotické skvrny. Potom se na plodech vytvářejí rychle se rozšiřující vrásčité skvrny a pod nimi je do hloubky hnědá dužina. Původce (Phytophtora infestans) dokáže přezimovat naše zimy, a to v napadených částech například v kompostérech, při vegetaci se rozšiřuje vzduchem, nejvíce se šíří za deštivého počasí a při nižších teplotách. Dobrou prevencí se jeví pěstování odolnějších odrůd (Parto, Benjamino), vysazování rajčat na slunných a provzdušněných stanovištích. Při napadení ošetřujte povolenými fungicidními přípravky (Dithan).

Alternariová skvrnitost rajčete

Tato skvrnitost nenapadá jen rajče, ale všechnu lilkovitou zeleninu. Na listech a stoncích vznikají hnědé skvrny. Na plodech jsou skvrny velké, černé barvy a propadlé, nejčastěji se nacházejí v okolí stopky. Choroba se šíří větrem a deštěm, dokáže přezimovat v osivu, napadených zbytcích i v lilkovitém plevelu. Prevencí je pěstování rajčat, paprik i lilku na slunných a vzdušných stanovištích, důsledné používání zdravého osiva, likvidace posklizňových zbytků (nikoliv kompostování) a při napadení použití povolených přípravků.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

8 − one =