svazenka

Svazenka vratičolistá: Dekorativní kráska vylepšující půdu

Záplava modro-fialových květů nabízí nádhernou podívanou a ještě mnohem více efektivnější přínos. Svazenka vratičolistá je rostlina, která vylepší půdu a nakrmí včely. Kdy a kam si vysadit svazenku vratičolistou?

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je jednoletá rostlina, která upoutá svou krásou v podobě modro-fialových květů – chomáčů. Vyrůstá do výšky až 80 cm. Je velice nenáročná na půdu. Daří se je jí jak v nížinách i vyšších polohách. Ideální pro pěstování na zahrádce, zejména díky užívání si horkého suchého léta, jelikož svazenka velmi dobře snáší sucho a miluje slunce.

Rostlina má ráda lehkou a propustnou hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu. Naopak vyloženě nesnáší půdu zamokřenou a kyselou. Rostlina pochází ze severu Ameriky. Není u nás domácí rostlinou, pěstuje se až od konce 19. století. Přínosné je zajisté i to, že už měsíc po výsevu vykvétá. Rovněž svazenku můžete zasít po jakékoliv plodině. Jako optimální doba pro výsev se doporučuje duben až začátek září.

Užitečná rostlina vhodná i do suché vazby

svazenka vraticolista - Svazenka vratičolistá: Dekorativní kráska vylepšující půdu

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Křehká rostlina s přímou, nevětvenou lodyhou či jen v horní části, může vyrůst do výšky až 80 cm. Vespod je zpravidla lysá, v horní části naopak žláznatě chlupatá a střídavé lodyžní listy jsou zpravidla přisedlé či krátce řapíkaté.

Květy jsou oboupohlavné a mohou být až 1 cm velké, vyrůstají na krátkých stopkách, kde vytvářejí čtyřiceti až sedmdesátičlenné svinuté dvojité vijany. Kolovitou korunu tvoří vespod pět srostlých lístků modré a fialové barvy. V květu je pět z koruny vyčnívajících tyčinek mající fialové nitky a purpurově červeně prašníky s netypickým modrým pylem. Květy vykvétají postupně po dobu šesti týdnů a jsou opylovány hmyzem.

Plodem jsou hladké, dvoupouzdrové a široce vejčité tobolky mající šedo-hnědé zbarvení. V každé tobolce jsou dvě až čtyři semena. Tobolky jsou dlouhé cca 4 mm a široké cca 3 mm. Svazenka je okrasný a prospěšný klenot v zahradě, ale můžete ji použít i do suché vazby. V rámci prodloužení doby kvetení je doporučeno vysévání semen v třítýdenním intervalu.

Hlavní poslání neboli úkol svazenky vratičolisté

Květy svazenky produkují velké množství nektaru, který obsahuje až čtyřicet procent cukrů, bývá rostlina přitažlivá pro včely i motýly. Však je to i jeden z důvodů, proč bývá rostlina vysévána na pole či v blízkosti úlů. Jedná se o výbornou medonosnou rostlinu.

Hlavním úkolem svazenky je však tzv. zelené hnojení.

Rostlina má velmi krátkou vegetační dobu a od zasetí po vykvetení postačí jen 50 až 60 dní. Je ideální coby letní meziplodina na zelené hnojení, neboť potlačuje plevel, chrání půdu před erozí, vysycháním a dokonce zlepšuje i samotnou kvalitu půdy. po odkvětu se rostlina zaorá. Tímto se zvýší objem humusu a potřebných látek v půdě.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít