Přirůstá tak pomalu, že mnozí z nás začnou uvažovat o tom, zda se mu v domácích podmínkách vůbec líbí. Potřebuje jen málo a přitom odkáže ozdobit domácnost po dlouhou řadu let. A v létě si můžete blahočet užít i na balkónu nebo na terase.
V květinářstvích ho seženete spíše pod latinským názvem Araucaria a často bývá prezentován jako rostlina z doby dinosaurů. A je to opravdu tak, první zástupci blahočetů se na zemi skutečně objevili ve středověku země – v juře a křídě. Ale nemusíte se bát, že by vaši zelení svěřenci dosahovali gigantických rozměrů svých ještěrovitých současníků. I když v případě dorůstají někdy i 60 metrů výšky, v květináči zřídka přesáhnou dva metry.
Měli byste vědět: V našich květinářstvích je nejčastěji k dostání Araucaria heterophylla. Pochází z ostrova Norfolk v jižním Pacifiku a v přírodních podmínkách dorůstá až do výšky 60 metrů. Mezi její příbuzné patří například blahočet chilský (Araucaria araucana), pěstovaný často v anglických zahradách.
Jsou poměrně široké, s tím počítejte. Na druhou stranu, i když jde o jehličnaté stromy (mimochodem jedny z mála, které lze v interiéru úspěšně pěstovat), žádné nebezpečí pro děti ani domácí mazlíčky nepředstavují. Jejich jehlice jsou velmi měkké.
Líbit se jim bude hlavně u jižního okna, letní úpal však nesnášejí. Vyplatí se je tedy trochu přistínit. A pokud jižní okno nevlastníte, poměrně dobře porostou i v polostínu. Potíží bývá hlavně zimování. Na zimu totiž požadují mírné ochlazení. Teplota by neměla klesnout pod 5°C (existují ovšem i venkovní druhy, které si s mrazem skvěle poradí) a denní by neměla překročit 21 °C, což může být v bytech s ústředním topením celkem problém.
Na zálivku a rosení nejlépe s kalendářem
V létě je třeba vzít konvičku do ruky asi dvakrát týdně. Vhodná je měkká voda bez vápníku, ten araukárie opravdu rády nemají. Koneckonců i substrát preferují kyselejší, což ostatně u jehličnanů nepřekvapí. A stejná péče by měla být věnována i rosení. I když stojí rostliny na misce s vodou a kamínky, přesto čas od času nějaké to osvěžení z rozprašovače potřebují. Nepřidávejte však do vody žádná hnojiva nebo přípravky pro větší lesk listů. Tyto oblíbené prostředky by mohly těmhle jehličnanům ublížit.
V zimě pak stačí zálivka v poloviční frekvenci. A není-li blahočet umístěn v místnosti s ústředním topením, pak můžete omezit i rosení. A nakonec neméně důležitý bod – hnojení. Poslouží vám jakýkoli přípravek pro jehličnany, ovšem pozor – v poloviční koncentraci. Opět si vezměte k ruce kalendář a ve vegetační sezóně hnojte každých čtrnáct dní. Nemusíte mít strach, že byste blahočet překrmili a ten poté narostl do obřích rozměrů. I v dobrých podmínkách roste opravdu pomalu a nepřirůstá více než o jedno patro za rok. V zimní zahradě nebo ve skleníku vám samozřejmě vyroste více.
Když se u vás blahočetu nedaří
I když jde prakticky o „věčnou“ pokojovku, někdy může i on začít žloutnout a chřadnout. Na vině bude velmi pravděpodobně ledový průvan a nevětraná místnost. Obojí dokáže blahočety poměrně spolehlivě srazit na kolena. Stejně jako vysoké teploty v zimě – tehdy jsou náchylnější k nejrůznějším nemocem a škůdcům. Přesazování je pak vhodné u mladších rostlin jednou do roka a u starších vždy ve chvíli, kdy začnou kořeny prorůstat odtokovými otvory. Nemusíte se obtěžovat ani sprchováním nebo očistou od prachu, blahočet si s ním velmi dobře poradí.
V létě ho pak můžete mimo sluneční úpal umístit na balkon, terasu nebo vysadit přímo do záhonu v zahradě. Odvděčí se vám svěží barvou listů a dekorativním vzhledem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz