Kávová sedlina se často doporučuje jako jedno z nejlepších hnojiv pro pokojové i zahradní rostliny. Není však tak univerzální, jak by se mohlo zdát. Ukážeme vám, kde hnojení kávovou sedlinou stojí za to použít a jak to udělat a nezapomeneme vám ukázat ani situace, v nichž by mohla kávová zrna rostlinám uškodit.
Obvykle kupujeme průmyslová hnojiva, abychom své rostliny dobře vyživili, protože jsme přesvědčeni, že pro ně děláme to nejlepší. To však není vždycky tak úplně pravda, protože ačkoli hotové hnojivové přípravky mají zpravidla dobře vyvážené složení a snadno se používají, stačí jen mírně nedodržet pokyny výrobce a rázem rostlinám více ublížíte než-li prospějete. Mohou také změnit kvalitu půdy, což vede k její vyšší slanosti, která samozřejmě ničí prospěšné organismy, které v ní žijí. Proto je v mnoha případech lepší používat přírodní hnojiva. Je obtížnější s nimi květiny předávkovat, a navíc nepředstavují riziko poškození půdy a mikroorganismů, které v ní žijí.
Co obsahuje kávová sedlina a pro které rostliny je vhodná
Po vypití lahodného nápoje obvykle hodíme zbylý lógr do koše, což je chyba. Odpad z kávy totiž stále obsahuje malé množství dusíku a dalších prvků (včetně fosforu, hořčíku, draslíku, mědi) a má také mírně kyselé pH. Je tedy ideálním hnojivem pro acidofilní rostliny doma i na zahradě.
Acidofilní znamená kyselomilné a patří sem například:
- rododendrony
- azalka
- vřesy a vřesovce
- hortenzie
- kapradiny
- borůvky
- rajčata
- jahody
Jak používat kávovou sedlinu
Čerstvý kávový lógr lze okamžitě přisypat k rostlinám. rozhoďte ho na povrchu nebo smíchejte se zemí u jejich kořenů. Ovšem můžete ho také kdykoli usušit a použít jako výživný mulč. Jen nezapomínejte na to, že je kávovou sedlinu třeba pokrýt ještě klasickou mulčovací kůrou, protože je velmi lehká a vítr ji ze záhonů snadno odnese.
Ovšem chcete-li jimi přihnojit pokojové rostliny, pak je se zeminou promíchejte vždy, jinak by mohly na povrchu půdy začít přitahovat např. nepříjemné mušky octomilky a další nežádoucí živočichy.
Jak často kávou hnojit? Je to snadné
Smíchejte sklenici kávové sedliny s 10-20 litry vody a získaným hnojivem zalévejte každých 7-14 dní. Samozřejmě jen v období vegetační sezóny, zimní měsíce by se měly obejít zcela bez hnojení.
Náš tip: některým rostlinám, jako např. anthurium, kamélie, voskovka, begonie, jasmínová gardénie nebo kaladium) bude lépe vyhovovat hnojivo ze zeleného čaje. Připravuje se stejně snadno: použijte polévkovou lžíci čajových listů zalijte 0,5 litru vody a nechte vylouhovat přes noc.
Co si pamatovat o používání kávové sedliny
Tak především při pěstování rostlin není možné spoléhat se pouze na jejich vyživování kávou, její složení totiž není nijak zvlášť bohaté na živiny. Nezapomínejte také, že káva nemá schopnost změnit pH substrátu, nelze ji tedy použít jako náhradu přípravků a speciálních hnojiv (např. síranu amonného apod). Ovšem může pomoci udržovat kyselost půdy a také ji obohatit o dusík a potřebné minerály. Stejně tak vylepší její strukturu – půda, provzdušněná kávou se stane lehčí a lépe propustnou, zároveň však lépe absorbuje vodu a déle ji udrží.
A stejné vlastnosti má i jako doplněk substrátu pro rostliny v květináči. Na jeden malý květináč použije jednu lžičku kávové sedliny (nebo jednu čajovou lžičku čajových listů). Její přidání zlepší strukturu substrátu a učiní ho více savým a současně lépe provzdušněným, což většina domácích rostlin přijme s povděkem.
Kávová sedlina jako základ pro kompost
Možná to nevíte, ale v zahraničí existují dokonce společnosti, které se specializují na vykupování použité kávy z barů či restaurací a poté ji kompostují a používají jako poměrně exkluzivní zahradnickou komoditu.
Ovšem podobný proces můžete uvést do chodu i doma. Stačí kávu jednoduše přihodit na kompost. její vůně navíc přitáhne také žížaly, což urychlí zpracování organických látek a tvorbu kompostu. Není třeba se obávat, že kompost s kávou bude pro rostliny příliš kyselý, vždy ho totiž mísíme s další zeminou. Navíc reakce rozložené kávové sedliny se podle různých zdrojů se lehce liší a pohybuje se mezi lehce kyselým a neutrálním pH, takže neexistuje šance ovlivnit pH celého kompostu střídmým přidáváním kávy.
Kam se kávová sedlina nehodí
Ne vždy se však kávová sedlina hodí. Například na základě několika různých studií bylo zjištěno, že účinně inhibuje růst a vývoj sazenic a klíčení semen. Problémem je kofein v ní obsažený. Nepoužívejte ji proto k provzdušnění zeminy určené k výsevu nebo pro hnojení sazenic.
V zahradě může také podpořit růst plevele, například obávaného šťavelu nebo lučního jetele. Je dobré s tím počítat. Pokud možno také nepoužívejte kávovou sedlinu u rostliny, které mají raději alkalickou půdu. Sem patří například levandule, tymián, majoránka a oregano, vinná réva, hledíky, oleandry , yucca apod.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Rajčata a jahody kyselomilné ???? Určitě? To bych byl celý život pomýlený a děĺal to špatně :o((
Aha, takpardon, ono Ph okolo 6 už je „kyselá“
Můj poznatek – kávovou sedlinu dávám i k levanduli, neuškodilo jí to ani jednou, vždy krásně vykvete.