eschynantus

Eschynantus čili rděnka: Trocha exotiky ve vašem domově

Řadí se mezi méně časté a na péči nenáročné pokojovky. Odmění se však záplavou červeno – oranžových kvítků. Eschynantus ve své domovině roste v korunách stromů. Na výběr je ze spousty druhů.

Eschynantus (Aeschynanthus) je exotická rostlina, pochází z Jávy a Bornea, kde žije epifiticky v korunách stromů. Někdy se můžete setkat i s názvem Rděnka Hildebrandtova, existuje přibližně 180 druhů této rostliny, na výběr je z poléhavých i vzpřímených druhů. Všechny ale mají společné, že vytváří trubkovité červeno-oranžové květy. Má malé, zelené, kožovité listy. Dorůstá do výšky 40-80 cm. Vynikne zvláště v závěsných nádobách.

eschynantus rostlina - Eschynantus čili rděnka: Trocha exotiky ve vašem domově

Jak eschynantus pěstovat

Pěstování je náročnější, vzhledem ke své domovině, kde je rostlina zvyklá na vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost. Eschynantus potřebuje vzdušný a propustný substrát. Teplota v místnosti by měla být okolo 220 – 250 C (ne však vyšší než 280 C). Rostlině prospívá časté mlžení měkkou vodou. Zaléváme pravidelně, pozor ale na přemokření, eschynantus by mohl uhnít.

Eschynantu se daří na světlém místě, ne však s přímými slunečními paprsky. V zimním období přesuneme rostlinu do prostoru, kde je přibližně 150 C, zároveň omezíme zálivku. V době vegetace lze přihnojovat slabých roztokem plného hnojiva. Rostlině nesvědčí změna stanoviště, shazuje potom poupata.

Podpořte kvetení

Pokud chcete podpořit nakvétání, přerušte hnojení a omezte zálivku. Jakmile se objeví poupata, opět začněte zalévat a přihnojovat. S rostlinou nehýbejte a snažte se udržet stálou teplotu v místnosti. Ke svému růstu a kvetení potřebuje také dostatek světla, v tmavé místnosti se jí nebude dařit.

Množení a přesazování

Jakmile se vám rostlina dostatečně rozroste, odštípněte vrcholky a vložte do vlhkého a teplého substrátu. Koření poměrně snadno.

Mladé rostlinky přesazujte každý rok, starší postačí každé 2-3 roky.

Z jakých druhů můžete vybírat

  • Aeschynantus twister
  • Aeschynantus radicans
  • Aeschynantus specious
  • Aeschynantus tricolor
  • Aeschynantus lobbianus

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář