Mrštilka prozatím není běžně pěstovanou pokojovkou. Pochází z Mexika, převislé konce větví zdobí barevné listeny a velmi připomínají šištici chmelu, odtud i její český název. Kvete bílými květy, ty však vydrží jen pár dní.
Mrštilka skvrnitá (Beloperone guttata, syn. Justicia brandegeana) má původ v Mexiku. Je to stálezelený keř s ohebnými a převislými výhony. Jeho konce zdobí barevné listeny, které se překrývají stejně jako tašky na střeše a připomínají chmelové šištice. Listeny jsou elegantně barevné, najdeme zde žluté, oranžové, červené i vínové tóny. Tyto listeny má rostlina prakticky po celý rok, jsou dlouhé až 20 cm. Z listenů vykvétají bílé květy s nápadnými, tmavými prašníky, ty ale na rostlině vydrží jen pár dní, potom opadávají.
Jak o mrštilku pečovat
Rostlina má původ v Mexiku, proto potřebuje slunné místo, například okna orientovaná k jihu nebo západu. Nesnese však přímý sluneční úpal, před ním je mrštilku třeba chránit, spálila by se. Světlo však potřebuje k tomu, aby se listeny pěkně vybarvily. Stanoviště by mělo být zároveň vzdušné, ale chráněné před průvanem. V létě je možno rostlinu umístit ven.
V zimě mrštilce vyhovuje nižší teplota, ale ta by neměla klesnout pod 150 C. Zároveň je třeba omezit zálivku a substrát udržujeme sušší nebo jen mírně vlhký.
Hnojení a zálivka
V období vegetace nesmí půda vyschnout, udržujeme ji neustále vlhkou. Zaléváme podle potřeby 1 – 2x týdně, do každé zálivky přidáme hnojivo pro pokojové rostliny okrasné květem. Mrštilka vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, je dobré ji postavit do misky s oblázky zalitými vodou a občas rosit.
Substrát jí vyhovuje hlinitý, s přídavkem vyzrálého kompostu a listovky. Vhodná je i drenážní vrstva na dně.
Přesazování množení
Mrštilka se přesazuje každoročně brzy zjara, zhruba v únoru. Rostlinu přesadíme do čerstvého substrátu a výhony zkrátíme o jednu třetinu, spíše o jednu polovinu. Bude to chvíli trvat, ale barevné listeny se vytvoří a rostlina bude košatější. Vrcholky postranních výhonů zaštipujeme.
Rostlina se musí pravidelně zaštipovat, aby nepřerostla a vzrůst se udržoval do 30 cm. Pokud rostlina nevzhledně přeroste a netvoří se barevné listeny, je nutné rostlinu seříznout na 3 – 5 cm, čímž se korunka opět zahustí.
Odstřižené výhony, které mají alespoň dva páry silných listů a jsou dlouhé 8 – 10 cm, můžeme využít k množení. Dva spodní lístky odstraníme a sázíme do vlhké směsi rašeliny a písku (1:1). Můžeme je sesadit po 3 – 5 kouscích do květináče o průměru zhruba 10 cm. Zemina by měla sahat až po listy.
Problémy a řešení
Na příliš tmavém a vlhkém stanovišti jí opadávají listy a příliš se vytahuje, umístíme jí na světlejší místo.
Pokud jí žloutnou listy, je pravděpodobně přemokřená.
V případě blednutí listů jí chybějí živiny, je třeba dodat hnojením.
Černání klasů způsobuje voda, která se na ně dostala. Musíme být více opatrní při zalévání.
Pokud je substrát hodně suchý, může se stát, že se na spodní straně objeví svilušky, v tom případě zvýšíme vlhkost. Postavíme květináč do velké mísy s vodou a kamínky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz