klejich

Klejicha: Málo známá květina s atraktivním květem

Klejicha patří k méně známým kráskám zahrad, které zde nejsou příliš rozšířeny. Její neobvyklé květenství potěší každé oko. Rostlina je medonosná, krásně voní a přitahuje do zahrady i včely.

Klejicha (Asclepias) pohází z Ameriky (od severu po jih), ale i ze střední a jižní Afriky. Klejichy jsou bohatý rod bylin a keřů, některé druhy zdomácněly i v Evropě. Všechny druhy se u nás pěstovat nedají, naše podnebí je pro ně chladné, některé však lze s úspěchem pěstovat.

Jaké druhy můžete pěstovat

Klejicha hlíznatá (Asclepias tuberosa) pochází ze severní Ameriky a severního Mexika. Dařit se jí bude na suchých svazích. Je poměrně vysoká, 70-100 cm. Vyniká zejména květy, které mají výraznou oranžovou a žlutou barvu, někdy do červena, jsou uspořádány ve výrazném okolíku. Vykvétá v červnu až srpnu, vyznačuje se pozdním rašením na jaře. Rostlina se snadno množí semeny i kořenovými řízky. Vysaďte ji na suché, slunné stanoviště s propustnou půdou a dobrou drenáží.

klejicha hlíznatá - Klejicha: Málo známá květina s atraktivním květem

Klejicha hedvábná (Asclepias syriaca) její domovinou je také severní Amerika, dosahuje výšky 150-200 cm. Květy mají barvu masově růžovou, ale jsou i červenofialové druhy. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou drobné měchýřky, které obsahují semena. Tento druh klejichy vysaďte na slunné a suché místo, vyberte jí takové stanoviště, kde bude mít dost prostoru se rozrůst.

klejicha hedvábná - Klejicha: Málo známá květina s atraktivním květem

Klejicha Asclepias incarnata patří mezi vlhkomilné klejichy. Její domovinou je severní Amerika, na rozdíl od suchomilných druhů, vyžaduje neustále vlhkou půdu, bohatou na živiny. Květy jsou růžové, červené i bílé, roste do výšky okolo 60 cm. Kvete v červenci až srpnu.

klejicha asclepias - Klejicha: Málo známá květina s atraktivním květem

Klejicha Asclepias pumila je ideálním druhem klejichy do skalek. Je nízká, 8-20 cm. Daří se jí na suchých a slunných stanovištích. Květy jsou zelenavě bílé a vykvétají v červnu až srpnu.

klejicha pumila - Klejicha: Málo známá květina s atraktivním květem

Jaké vytvořit podmínky

Klejicha, až na výjimky, má ráda suché a slunné stanoviště. Pokud ji pěstujete v nádobě doma, v létě ji umístěte na balkon nebo terasu. Pokud si chcete zajistit záplavu květů, na jaře proveďte hluboký řez a odštipujte odkvetlé květy.

Semena klejichy můžete vysévat po celý rok. Do truhlíků dejte lehčí substrát a semena jím lehce zakryjte, ten také udržujte stále vlhký. Semena klíčí při teplotě okolo 200 C. Po vyklíčení sazeničky přesaďte do květináče, nebo po více kusech do truhlíku. Pokud chcete vysévat přímo do půdy, počkejte do půli května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář