Mangold

Čínské zelí, pekingské zelí a mangold. Přestaňte si je plést

V názvech těchto druhů zelenin někteří z nás tápou a není divu. Název čínské zelí se totiž v našich končinách často používá pro pekingské zelí. A mangold – to už je kapitola sama pro sebe.

Čínské zelí

Čínské zelí (Brassica chinensis) nebo také zelí chřestové, tedy to opravdu pravé čínské zelí pochází z východní Asie, tvoří tmavě zelené listy, které nejsou v pravém slova smyslu hlávkou. Tím se podobá spíš mangoldu nežli zelí či pekingskému zelí. Jedná se o jednoletou zeleninu a na našich zahradách se s ním příliš často nesetkáte, což je škoda, protože má své výhody. Například jej můžeme vysévat jako následnou plodinu během července (po veškeré zelenině kromě košťálovin) a získáme sklizeň na podzim. Z hlediska kratšího časového vývinu přináší vysoké výnosy. Toto zelí se pěstuje především pro řapíky, které se upravují jako chřest (viz i jeho druhý název).

cinske zeli 1 - Čínské zelí, pekingské zelí a mangold. Přestaňte si je plést

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Čínské zelí

Pekingské zelí

Pekingské zelí (Brassica pekinensis) nebo také nappa zelí pochází z Číny a v našich zahradách se docela dobře pěstuje, protože se chová podobně jako hlávkový salát. Vyžaduje méně živin než čínské zelí. Roste také poměrně rychle, dá se sklízet 2–3 měsíce po výsevu. Listy obsahují vitamíny C, B, a další minerální látky: draslík, vápník, železo, hořčík a síru. Z pekingského zelí si můžete jednoduchý salát i připravit: stačí zelí očistit od řapíků – ty se nekonzumují, nakrájet nebo natrhat na drobné kousky, přidat cukr, sůl, pepř, ocet a zalít studenou vodou.

zeli - Čínské zelí, pekingské zelí a mangold. Přestaňte si je plést

Zdroj foto: cs.wikipedia.org             Pekingské zelí

Mangold

Mangold vypadá trochu jako čínské zelí, ale nejblíže má ke špenátu. Mangold se také v Evropě pěstoval dříve než špenát, kterým byl následně poněkud vytlačen. Je to škoda, protože mangold obsahuje pestrou skladbu vitamínů (A, B, C, E) a minerálních látek (vápník, železo, fosfor, draslík, hořčík). Doporučuje se při chudokrevnosti a jako prevence nádorových onemocnění. Mangold sice také můžete vysévat po předplodinách během července či srpna, ale příliš velkou výnosnost již nečekejte. Mnohem lepší je vysévat mangold jako první plodinu během dubna.

Mangold - Čínské zelí, pekingské zelí a mangold. Přestaňte si je plést

Zdroj foto: cs.wikipedia.org              Mangold

Tak co, už si je nepletete?

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít