Na Vánoce se snažíme domů pozvat především veselé barvy. A rozhodně nemusí jít jen o pestré vánoční ozdoby a další dekorace. Většinu z nás nemine ani nákup nejrůznějších „živých dekorací.“ Jaké jsou hrnkové rostliny, které k Vánocům neodmyslitelně patří?
Místnosti nám tak provoní hyacinty a velkou parádu až do února udělá vánoční hvězda. Pojďme se nyní podívat na to, jak pěstovat nejoblíbenější květinovou čtveřici českých vánočních svátků!
Hvězdník alias Hippeastrum umí opravdu potěšit
Dokáže navodit tu správnou vánoční atmosféru jednoduše proto, že jeho květy opravdu vypadají jako malé hvězdy. A snadno si tak vzpomeneme na tu betlémskou, když si je budeme prohlížet. A dobrou zprávou je, že se při jejich nákupu nemusíte spoléhat jen na červenou barvu, která byla tak populární u našich babiček. Dnes je už k dispozici i bílá, růžová nebo třeba lososová.
Potřebuje mírnou zálivku, světlé místo pro příští sezónu také klid. A pokud se vám náhodou o tuto cibulovinu starat nechce, pak vás určitě potěší, že hvězdníky jsou v poslední době k dostání i jako květiny řezané. Stačí se poptat v dobře zásobeném květinářství. Do vody stačí přidat trochu cukru a květiny vydrží opravdu dlouho.
Vyzdobte si byt pastelovými hyacinty
K dostání jsou zejména v růžové, modré a bílé. Lepší je kupovat je ještě nenakvetlé, aby vám dlouho vydržely nemusíte se přitom bát, že sáhnete vedle – podívejte se jednoduše na barvu cibulek. Jsou-li čistě bílé, budou mít i vaše hyacinty tuto barvu. Načervenalé pak pokvetou růžové a namodralé modře. Nemůžete tak skočit na lep prodejcům, kteří prodávají „hyacintové směsi více barev, z nichž se doma vyklubou jen ty nejobyčejnější bílé rostlinky.
Ale dejte si pozor, vůně hyacintů je velmi silná a zejména alergici nebo astmatici by ji nemuseli přijmout právě dobře. Nikdy je nedávejte ani do ložnice nebo tak, kde spí třeba vaše domácí zvířátka.
Hyacinty můžete mít doma, odkud budou kvést. V teplých místnostech odkvétají rychleji. Mírně zalévejte a zvadlý květ odstřihněte, hyacinty přemístěte do chladnější místnosti a na jaře po svátku zmrzlých je vysaďte na venkovní záhon. Budou vám vděční. Následující podzim je můžete opět přirychlit – stačí je přesadit do květináče a 6-8 týdnů pěstovat při cca 5-8 °C pod tmavou látkou, to donutí rostlinu nasadit poupata.
Vánoční hvězda nemusí být jen červená
Takhle kráska, která se v obchodech prodává také pod názvem Poinsettie, k nám dorazila z Mexika. Ovšem tím, co na ní obdivujeme, nejsou květy, ale výrazně zbarvené dekorativní listeny. Květy mají ve skutečnosti tvar malý žlutých kuliček právě uprostřed atraktivní červené hvězdy.
Dnes už není k mání pouze v červené barvě. Narazit lze i na odrůdy šarlatové, béžové nebo dokonce bílé. Nevadí jí ani zdobení zlatými třpytkami a podobnými dekoracemi. Pozor dejte jen na šťávu, která se po poranění uvolňuje z jejího stonku. Aby vám její křehká krása vydržela doma co nejdéle, rozhodně ji neumisťujte do blízkosti topení. Svědčí jí také čerstvý vzduch, dostatek světla, přiměřená zálivka a přihnojování. To by mělo probíhat každý týden a to poloviční dávkou hnojiva, určeného pro pokojové rostliny.
Brambořík jako tajemný vánoční krasavec z Persie
Fascinuje nás na něm nejspíš ta jeho křehká krása. Bohužel v domácích podmínkách příliš dlouho nevydrží, zvláště donesete-li si domů už rostlinky „naťuknuté“ nevhodným skladováním v obchodech. Optimem pro brambořík je 12-15 °C, ovšem stále oblíbenější (a dražší minibramboříky) snesou i teploty o něco vyšší – do cca 20 stupňů. Jinak jim ke spokojenosti postačí občasná zálivka (do hlíny, nikoli přes hlízu) a rozptýlené světlo. Na jaře se jim pak zalíbí i v záhonku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz