zvonek

Zvonek stejnolistý: Jeden ze zvonků, které lze pěstovat jako plazivou pokojovku

Líbí se vám zvonky, ale máte dojem, že se dají pěstovat jen na záhoně nebo na skalce? Pak pro vás máme druh, kterému se bude dařit docela dobře i doma, pokud mu zajistíte vhodné podmínky. On vás pak překvapí kvetením po celé léto i jednoduchým množením.

Odkud pochází

Zvonky (Campanula) pocházejí obecně ze Středomoří, zvonek stejnolistý (Campanula isophylla) pochází konkrétně ze severní Itálie. Říká se mu také nevěsta nebo Betlémská hvězda. Mívá modrou nebo bílou barvu.

Co potřebuje ke správnému růstu a bohatému kvetení

Zvonek potřebuje hlavně dostatek světla, vyhovuje mu umístění na okenním parapetu nebo v létě i venku, pouze jej chraňte před přímým poledním úpalem. Potřebuje častou zálivku, zejména v létě. Protože miluje vápník, prospívá mu vodovodní voda. Aby bohatě kvetl, je potřeba mu odstraňovat odkvetlá květenství.

zvonek stejnolistý - Zvonek stejnolistý: Jeden ze zvonků, které lze pěstovat jako plazivou pokojovku

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Přesazování, seřezávání a množení

Nová rostlina nepotřebuje přesazovat, starší spíše vyměnit část staré zeminy za novou – hodí se hlinitá zemina bohatá na živiny. Mnohem důležitější je seřezávání na konci zimy, a to až k první dvojici listů nad povrchem. Tím docílíte bohatého a kompaktního růstu. Z odstřižených výhonků pak můžete vytvořit řízky, ze kterých lze rostlinu úspěšně namnožit. Veškeré výhony zkraťte na délku 8–10 cm a po 5–6 kusech vložte do květináčů s drenážní vrstvou a substrátem složeným v rašeliny a písku. Pro lepší zakořenění je můžete přikrýt polyetylénovým sáčkem, předtím samozřejmě důkladně zalít.

TIP: Ponecháte-li naopak delší výhony na jaře, pak můžete rostlinu použít do závěsného košíku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít