cyprisek ker

Jak využít pokojový cypřišek místo vánočního stromečku

Pokojový cypřišek: Chcete letos Vánoce pojmout tak trochu jinak? Pak vám nejspíš v obchodě neunikla přítomnost pokojových cypřišků. Vypadají jako malé vánoční stromky, ovšem sami sebe se ptáte, zda jen neklamou vzhledem a zda se opravdu pro pěstování v bytě hodí.

A jaký je verdikt? Máme pro vás dobrou zprávu. Nákupu cypřišku se vůbec nemusíte bát. Netrpí takovými neduhy jako živé vánoční stromky v květináči, ani vás hned tak nepřeroste. A navíc dokáže domů vnést tu správnou vánoční atmosféru.

Co byste měli vědět o pokojovém cypřišku

Cypřiš, pokojový cypřišek nebo Cupressus macrocarpa – pod těmito názvy lze tuto rostlinu v obchodech sehnat. Jde o teplomilný jehličnan kompaktního tvaru, který přirůstá pomalu a rozhodně mu nevadí mnohdy přesušené prostředí bytů s ústředním topením. V tomto ohledu je na tom tedy o mnoho lépe než klasické vánoční stromky (ať už v květináči nebo ty řezané).

Jeho jehlice příjemně voní a při správné péči obohatí aroma vašeho bydlení klidně po celý rok. Lze ho využíti i k tvorbě bonsají, na péči je nenáročný a v neposlední řadě opravdu vypadá jako dokonalá sváteční dekorace.

cyprisek - Jak využít pokojový cypřišek místo vánočního stromečku

Jak pěstovat pokojový cypřišek

Věřte nebo ne, tenhle krasavec původně pochází ze slunné Kalifornie. Potřebuje tedy světlé stanoviště, ovšem vyloženě přímé slunce raději ne – koneckonců i v přírodě roste spíše ve stínu větších dřevin. Dopadá-li na něj světlo z vícero stran, bude narůstat rovnoměrněji, ovšem stejně účinné je i pravidelné otáčení květináče.

Ovšem prospívají mu spíše nižší teploty. Nejraději bude za 15 °C, úspěšně se však popere i s těmi okolo 20 °C. Na druhou stranu máte-li doma permanentně vytopeno na 25°C a více, nejspíš vám velmi rychle zaschne a pak opadá. A během zimování mu pak prospějí teploty okolo 7°C, ovšem není to podmínkou.

Náš tip: Prostředí přetopeného obývacího pokoje zvládne bez potíží po dobu 2-3 týdnů, poté mu opět prospějí spíše nižší teploty.

Cypřišek je třeba přihnojovat každý měsíc výživou pro jehličnany a také ho pravidelně zalévat měkkou odstátou vodou. Přemoření nesnáší. Při každé zálivce vás navíc potěší i příjemnou vůní. Stačí se jen lehce dotknout větviček a provoní celou místnost.

Náš tip: cypřišky potěší i nízkou cenou. Není tak problém si jich najednou pořídit klidně několik.

Jak na tvarování cypřišku

A co ke svému spokojenému růstu ještě potřebuje? Vlastně skoro nic. Chcete-li mu ponechat jeho kuželovitý tvar, nemusíte se k němu s nůžkami přibližovat vůbec. Jen čas od času zkontrolujte jeho vnitřek a odstraňte případné poškozené nebo mrtvé větve. Jinak je však cypřišek k tvarování velmi vstřícný. Snadno z něj vypěstujete třeba kouli nebo originálně tvarovanou bonsaj. Stačí k tomu jen ostré ostří a trocha inspirace.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář