vřesovec

Věděli jste, že vřesovec můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu

Dá to sice trochu práce, pokud chcete, aby vám vřesovec vydržel několik let, ale jeho barevné kvítky se vám bohatě odmění.

Odkud pochází

Vřesovců (Erica) známe asi 500 druhů, avšak převážná většina (přes 400) jich pochází z jižní Afriky, další pak z ostatních částí tropické Afriky a několik druhů je původních i v Evropě. Vřesovec obvykle známe jako rostlinu do zahrad a skalek, avšak protože nevydrží mráz, často se pěstuje jako letnička.

Které odrůdy vřesovce jsou vhodné pro pěstování v bytě

Vřesovec sice nevydrží mráz venku, ale na druhou stranu nemá rád ani přílišné teplo, které máme přes zimu v bytě. Optimální je pěstovat jej přes léto venku a na podzim dát do chladnější místnosti, kde přečká zimu. Mezitím nám ale může svými květy zútulnit třeba mezipatro nebo chodbu.

Pro pěstování doma se hodí:

  • Erica gracilis – tento vřesovec se dostal z Afriky do Evropy již v 18. století a známe jej všichni podle jeho tmavě růžových květů;
  • Erica gracilis „Alba“ (syn. Erica nivalis) – forma s bílými květy;
  • Erica hyemalis – má růžovobílé květy se zvonkovitou korunkou; květy drží velmi dlouho – v podstatě můžeme říci, že kdyby přes zimu nemrzlo, dokáže kvést celou zimu.
Erica - Věděli jste, že vřesovec můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak vybrat zdravou rostlinu při nákupu

Vypravíte-li se nakupovat vřesovec, ujistěte se, že rostlina je ve fázi rozkvétání. Květy by měly být čerstvé a listy pružné a ohebné. Kořenový bal nesmí být vyschlý.

Co vřesovec potřebuje

Vřesovec potřebuje dostatek světla, optimální stanoviště bude na okenní římse. Přes zimu je ideální teplota 7 °C, maximum pak 15 °C. Kořenový bal musí být neustále vlhký, ideální je dešťová voda. Rovněž je nutné udržovat vyšší vzdušnou vlhkost – rosením, umístěním ke zdroji vody. Potřebuje větrání, nesnáší teplý a suchý vzduch. Po odkvetení je vhodné jej seříznout, a to klidně až na poloviční velikost – díky tomu se dobře rozvětví.

Přesazování a množení

Přesazování stačí jednou za rok na jaře. Množí se vrcholovými řízky na konci léta, které se zapíchnou do substrátu z rašeliny a písku, přiklopí umělohmotným nebo skleněným krytem a ponechají ve vlhku při teplotě 15 °C. Zakořenit by měly do 3 týdnů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít