Rozmarýn lékařský je též nazýván a znám coby rozmarýna lékařská. Jedná se o léčivou bylinu, která se v lidovém léčitelství používá už od dob starověku. V dnešní době ji můžete využít nejen pro její blahodárné, pozitivní a léčivé účinky. Kde všude je možné použít tuto rostlinu, která oslní krásnými květy i příjemnou pronikavou vůní?
Bylina, která má velmi příznivé účinky na lidský organismus. Kde a jak efektivně využít rozmarýn? Ochrání, pomůže, zkrášlí, zpestří. Přinášíme tipy a rady na využití rostliny nejen doma v kuchyni. Pomůže s nespavostí, při stresu, ženských problémech, s nízkým tlakem, psychickým vyčerpáním, ekzémem, žaludkem apod. Zlepšuje prokrvení, posiluje organismus, coby prevence vůči rakovině tlustého střeva, jater, prsu a konečníku. Čistí pleť, ocenitelná je bylina v péči o problematickou pleť.
Pestré využití rozmarýnu v kuchyni
Perfektní k masu – zejména ke skopovému, telecímu, drůbežímu, jehněčímu, rybě, ale také k sýrům používá se čerstvý i sušený a v malém množství, neboť pozor na to, že je tato bylina aromatická. Je dobrý při podávání těstovin, efektivní koření k pizze či do různých marinád, ingredience do bylinkového másla, dochucovadlo do octů a olejů, je chutný v ovocných nápojích. Květy rozmarýnu jsou lahodné a je možné je použít i jako ozdoba dezertů či jiných pokrmů, rovněž je možné přidat rozmarýn do džemů.
Upotřebení nachází i v salátech a polévkách. Blahodárné účinky má rozmarýnový čaj, který je vhodný pro osoby mající problém s vypadáváním vlasů, pro ženy je ocenitelný, neboť bojuje s celulitidou. Čaj z rozmarýnu stimuluje trávicí systém a tlumí jaterní a žaludeční potíže. Jak na správnou domácí přípravu?
Rozmarýnový čaj
3 až 5 větviček rozmarýnu dejte do džbánku, zázvor nakrájejte na tenké plátky, přelijte vroucí vodou a nechte louhovat cca 5 minut pod přikrytím. Jakmile nápoj trochu vychladne, můžete přidat trochu medu.
Využití rozmarýnu v koupelně, v ložnici i domácí lékárně
Výluh z rozmarýnu poslouží jako účinný vlasový kondicionér pro brunety, neboť zvýrazní jejich barvu a dodá lesk. Výluh rovněž velmi dobře čistí pleť a především póry, tudíž je skvělým pomocníkem na problematickou či aknózní pleť. V podobě koupele podporuje prokrvení pokožky celého těla, svalů i kloubů, odplavuje únavu, vyčerpání, prospívá při revmatismu.
Nálev funguje i jako skvělé antiseptické kloktadlo a ústní voda. Jelikož odpuzuje hmyz, je možné větvičky či listy v sáčku vložit mezi prádlo. Obdobně jako je tomu u levandule. Rozmarýnový olej má antiseptické účinky a používá se na psychickou vyčerpanost, lupy, fyzickou slabost i na podporu hojení ran. Čerstvé či sušené výhonky se používají na tlumení bolesti hlavy, při migréně, pro uklidnění svalů.
Efektivní repelent
Silnější výluh z rozmarýnu je osvědčeným a účinným přírodním repelentem, který je možné použít nejen na sebe, ale i na domácí zvířata.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz