Když se řekne orchidej, zpravidla si hned vybavíme můrovce alias Phalaenopsis. Ovšem svými květy nás ještě více upoutají orchideje rodu Cattleya. A právě jejich půvabného zástupce – orchidej Cattleya dowiana – bychom vám dnes chtěli představit.
Ne nadarmo je Cattleya dowiana považována za nejkrásnějšího zástupce těchto orchidejí a dost možná za nejkrásnější orchidej světa vůbec. Znát ji můžeme také pod synonymem Cattleya labiata var. Dowiana, případně je k dostání jako katleja Dowova, katleja Dowova zlatá nebo jednoduše jako zlatá katleja.
Jedinečná kráska ze zámoří
Cattleya dowiana pochází z Kostariky. Její varietu aurea bychom pak našli i v Panamě a v Kolumbii. Roste v poměrně nízkých nadmořských výškách 250 – 1 000 m.n.m. Dnes ji najdeme v rodokmenu mnoha hybridů, zvláště těch, které vykvétají žlutě, oranžově a červeně. Hybridizace v tomto konkrétním případě druhu opravdu prospívá. Vždyť díky pečlivé selekci jsou květy moderních hybridů trvanlivější a rostlinky samotné lépe snášejí nejrůznější nedostatky v pěstování.
Bohužel jde o „směnný obchod.“ Zatímco Cattleya dowiana vás nadchne nádherně voňavými květy, většina hybridů tuto vlastnost postrádá
Měli byste vědět: Za zmínku stojí zejména tzv. přírodní hybridy, které jsou k vidění i vilně v přírodě. Máme na mysli třeba Cattleya x hardyana.
Tuto orchidej poznáte také podle až 20 centimetrů dlouhých pahlíz, opatřených stejně dlouhým listem. Květy mohou dosahovat až 16 centimetrů v průměru a potěší vás opravdu silnou a příjemnou vůní.
Jak Cattleya dowiana pěstovat
V domácích podmínkách musíme této orchideji nabídnout světlé stanoviště, ovšem chráněné před přímým sluncem. Noční teplota by se měla pohybovat okolo 18 °C, přes den pak může vystoupat do rozmezí 22-25 °C (je-li orchidej pěstována ve vitrínce s vyšší vzdušnou vlhkostí, pak snese i teplejší prostředí).
Potřebuje měkkou vodu, nejlépe deštovou nebo destilovanou (v takovém případě však potřebuje doplňovat vápník). A na rozdíl od svých příbuzných katlejí nemá ráda delší přeschnutí. Obvykle vykvétá na podzim a velké a silné rostliny vás mohou oslnit až šesti květy. Od plného rozvití však vydrží pouhý týden. Rozhodně nelze mluvit o týdnech jako u jiných orchidejí.
Měli byste vědět: Nástup kvetení lze urychlit. Rostlinu stačí přisvětlovat a to zejména v zimě. Bohužel katleje jsou poměrně tvrdohlavé i v těch nejlepších podmínkách vás mohou nechat na květy čekat i 6-8 let.
Po období květu následuje krátká doba odpočinku. Ten lze v vzhledem k poměrně vysokým nárokům na okolní teplotu zajistit v bytě bez potíží i během zimy. Většina ostatních druhů vyžaduje mnohem nižší teploty, což jednoduše bývá v bytě problém. Pokud tedy chcete začít s katlejemi, bude Cattleya dowiana ideální první volbou.
Na skok do historie
Poprvé se do Evropy dostala Cattleya dowiana v 19 .století. Přivezl ji na své lodi kapitán Dow a právě po něm dostala své jméno. Ve volné přírodě patří mezi silně ohrožené druhy, takže se při nákupu rostlin neobejdete bez nutného prověřování. Jakýkoli dovozce by vám měl doložit povinné doklady FYTO a CITES. Nejlépe bývají k sehnání na výstavách, případně v zahraničí, ale čas od času se objeví i u nás.
Počítejte však s tím, že jde o poměrně drahé krasavice. Vývoj semenáčů je totiž oproti jiným orchidejím poměrně pomalý, což pěstitele i prodejce značně limituje. Ale nenechte se odradit tvrzením, že jde o orchidej náročnou a pro pěstování v bytě zcela nevhodnou. Jak jsme si už ukázali v textu výše, není to tak docela pravda. A pokud se chcete přesunout od pěstování „běžných“ orchidejí k něčemu náročnějšímu, bude pro vás Cattleya dowiana ideální volbou.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz