Šalotka se občas hodí do různých salátů a dalších pokrmů. Abyste ji měli vždy čerstvou, vypěstujte si ji na své zahrádce.
Jaké stanoviště šalotka vyžaduje
Šalotka potřebuje k růstu vzdušné stanoviště, dobře propustnou a ne příliš kyselou půdu. Optimální je záhon předem přihnojit kompostem.
Jak sázet šalotku
Šalotku pěstujte nejlépe ze sazeček. Ty můžete začít vysazovat již koncem zimy a počátkem jara v teplejších oblastech, v těch chladnějších pak uprostřed jara. Řádky dělejte tak 25 až 30 cm od sebe. Cibulky v řádku sázejte 2–3 cm od sebe, a to špičatým koncem nahoru.
Pěstování
Šalotka nepotřebuje mnoho péče. V suchých obdobích je potřeba ji zalít, aby jí nevadly listy. Zalévejte ke kořínkům, a nejlépe brzy zrána nebo později večer. Stejně tak potřebuje občas vyplít. Snažte se nepoškodit cibulky.
Sklízení a skladování
Šalotka je vhodná ke sklízení asi 5 měsíců po výsadbě. Poznáte to podle toho, že jí začnou zavadat listy. Cibulky by měly být pevné a tvrdé, aby vydržely i delší skladování (až v řádu měsíců). Neskladujte ji však v lednici nebo ve vlhkém sklepě. Potřebuje spíše suché a vzdušné místo. Skladovat ji můžete v bedýnkách, síťkách, nebo jako klasickou cibuli zaplést do copů.
Semínka
Chcete-li si vypěstovat šalotku ze semínek, je to možné. Musíte semínka vysít ještě v zimě v domácích truhlících, v polovině jara je přesadit ven. Nebo na konci jara vysévat přímo na venkovní záhon. Pak sazeničky vyjednoťte na vzdálenost cca 5 cm. Stejně tak si můžete vypěstovat vlastní semínka, když několik rostlin necháte vykvést.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz