bataty

Vypěstujte si sladké brambory a budete mít dostatek vitamínů a minerálních látek

Sladké brambory neboli batáty vlastně vůbec nejsou příbuzné bramborám. Jsou to plody povíjnice batátové, rostliny, která pochází z Jižní Ameriky, a patří do čeledi svlačcovitých. Z vitamínů obsahují zejména vitamín A a C a z minerálních látek pak vápník a draslík.

Jaké potřebují stanoviště

Batáty potřebuje ke svému růstu chráněné a slunné stanoviště a k tomu navíc dostatek místa pro plazivé výhonky. Půda by měla být písčitá a dobře propustná, ideálně obohacená o kompost, kravský nebo koňský hnůj.

Jak se batáty sází

Sladké brambory můžete pěstovat dvěma způsoby: buď z řízků, které se dají sehnat v zahradnictví, nebo z hlíz, které vám třeba zbyly z loňské sklizně. Vysazovat by se měly po posledních mrazících a maximálně 15 cm hluboko.

batata - Vypěstujte si sladké brambory a budete mít dostatek vitamínů a minerálních látek

Zdroj foto: pixabay

Jak o batáty pečovat

Batáty potřebují bohatou zálivku, zejména než zakoření. Je možné je přihnojovat. Dále je potřeba je opatrně plít, aby se jim nepoškodily hlízy.

Jak batáty sklízet a skladovat

Batáty se sklízejí začátkem podzimu, neměly by je poškodit první mrazíky, jinak hrozí, že se vám zkazí při skladování. Sklízejí se podobně jako brambory, tedy rycími vidlemi nebo motykou nakypřete půdu a pak rukama (v rukavicích) vybírejte brambory. Hlízy chutnají nejlépe po delším skladování – je dobře dát je na místo uvnitř (do sklepa), kde může být i vlhko, aspoň na 3 týdny. Potom je skladujte v chladném a suchém sklepě. Na rozdíl od brambor nepotřebují tmu, nemusíte se bát, že vám na světle zezelenají.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář