zelene fazolky

Proč na zahradě pěstovat zelené fazolky

Zelené fazolky jsou výbornou zeleninou a zdrojem vitamínů i stopových prvků, navíc rostliny málokdy trpí nějakými chorobami a škůdci, a ještě budete mít přirozené zelené hnojivo po skončení sezony. Tak proč to nezkusit?

Jaké potřebují fazole stanoviště

Fazole potřebují teplé, slunné nebo polostinné stanoviště, půdu raději zásaditou nebo neutrální. Nesnášejí půdu kyselou, přemokřenou nebo přesolenou.

Tyčkové fazole

Tyčkové fazole jsou pnoucí fazole, které vyžadují konstrukci, po které se mohou pnout. Díky tomu jsou celkem estetické a výhodné třeba i na zakrytí plotu, pergoly apod. Jejich další výhodou je i to, že lusky dozrávají postupně, a vy je tak můžete sklízet během celého léta.

fazolky - Proč na zahradě pěstovat zelené fazolky

Zdroj foto: pixabay

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole jsou nižší, nepotřebují oporu, ale zase dozrávají najednou, a tak musíte celou úrodu rychle zpracovat. Výhodou však je, že si je můžete zamrazit.

Jaké odrůdy se hodí do zahrady

Z tyčkových fazolí si můžete pořídit například odrůdu Limca, žlutou odrůdu Meraviglia de Venezia nebo fialovou odrůdu Purple Podded Climbing. Žluté a fialové lusky vám budou zdobit i okrasnou zahradu nebo právě pergolu.

Z keříčkových fazolí doporučujeme odrůdy Gusty nebo Bona, obě jsou se zelenými lusky a velmi dobré chuti.

Pozor: Syrové lusky všech fazolí i fazolek jsou jedovaté, avšak tepelnou úpravou se jedovatost ztrácí.

Tip na zpracování

Výbornou přílohou k masu, grilovanému masu, rybám atd. jsou fazolky na slanině. Stačí nakrájet najemno slaninu, kterou opražíme na pánvi, přidáme na drobné kousky (do 1 cm) nakrájené fazolkové lusky a necháme podusit. Osolíme a podáváme jako přílohu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít