ptaci budka

Jak vyrobit budky pro různé druhy ptáků

Možná chcete na svou zahradu přilákat nějakého konkrétního opeřence, nebo jenom chcete některým ptákům pomoci se zahnízděním. V každém případě se vám bude hodit návod, jak jednoduše připravit přesně takovou budku pro ptáky, jaká bude potřeba.

Obecné informace

To, co by měla každá budka splňovat, je: nezávadnost materiálu (dřevo, špalek), snadný způsob zavěšování, snadný způsob otevírání a kontroly budky, dobrá ochrana před případnými predátory. Veškeré materiály by měly být přírodní a nijak neošetřené. Vhodné je, aby budka byla chráněna převislou stříškou, která bude navíc odklápěcí – právě pro případnou kontrolu a čištění budky na podzim.

Budka pro malé sýkorky

Nejmenší budku si postavte pro malé druhy sýkorek, jako je například sýkora modřinka, sýkora parukářka nebo sýkora uhelníček. Takové sýkorky potřebují budku o rozměru dna 12 x 12 cm, výšku budky maximálně 25 cm a vletový otvor kolem 28 mm. Pokud děláte budku z dutého špalku, pak by měl mít průměr kolem 12 cm.

Budka pro větší sýkorky a další podobné ptáky

O něco větší budku potřebují větší druhy sýkorek (sýkora koňadra, sýkora babka) anebo také lejsek, rehek, vrabec, krutihlav. Rozměry dna by v tomto případě měly být 13 x 14 cm, výška do 25 cm a vletový otvor by měl být velký 34 mm.

budka - Jak vyrobit budky pro různé druhy ptáků

Zdroj foto: pixabay

Budka pro špačky a další

Tuto budku využije rád špaček, ale i větší druhy sýkor, brhlík, lejsek, nebo dokonce strakapoud. Rozměry dna by měly být 15 x 15 cm, výška budky pak do 30 cm a vletový otvor musí mít velikost 45 až 50 mm.

Budka pro kavky

Ještě větší budky pak potřebují kavky, dudci a žluny. V tomto případě se řiďte následujícími rozměry: dno 20 x 20 cm, výška budky minimálně 35 cm, a vletový otvor může být kolem 65 mm.

Budka pro sovy, poštolky a holuby

Největší budku budou potřebovat některé druhy sov, poštolka nebo holubi. V tomto případě se hodí budka o rozměru dna 30 x 30 cm, výšce minimálně 40 cm a vletový otvor má být velký až 120 mm.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář