Jak zalévat kaktusy: Na zalévání kaktusů závisí celý jejich vývin. Je to dokonce důležitější než přesazování, hnojení, letnění nebo zazimování. Kaktusy jsou od přírody stavěné tak, že si poradí s dlouhodobým suchem, ale v některých obdobích naopak zálivku vyžadují.
Zálivka ve vegetačním období
Nejdůležitější je zálivka během vegetačního období, protože rostlina se vyvíjí, nasazuje na květy a kvete. V této době by nedostatek vláhy vedl k vysušení a zaschnutí kořenů a rostlina by se špatně vyvíjela.
Kdy naopak nezalévat
Nezalévat se doporučuje během zazimování kaktusů a někdy i během horkého léta – aby byla simulována situace, jako by kaktusy byly volně v přírodě. Na jaře se potom zálivka zase obnoví.
Jak zalévat
Protože v přírodě jsou kaktusy vystaveny přívalovým dešťům a poté období sucha, měla by i zálivka doma simulovat podobné podmínky: důkladně zalít, až je substrát naplněn vodou, a pak nechat zcela vyschnout, než přijde další zálivka. Nedoporučuje se zalévat po malých dávkách a často.
Jakou vodou zalévat
Na zálivku je vhodná voda dešťová, anebo aspoň kohoutková odstátá. Voda nesmí být studená, zejména v horkých letních měsících by kaktusům způsobila šok.
Kdy zalévat
Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo pozdě večer. V horkém létě mohou kaktusy dostávat mlžení.
Po přesazení
Po přesazení kaktusy raději nezalévejte, aby jim nehnily kořeny. Je lepší počkat, než se kaktusy zase pořádně zakoření. Pokud si nejste jisti zakořeněním, rozhodně méně škody napácháte, když kaktus nezalijete, než kdybyste jej zalili příliš brzy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz