povijnice

Povíjnice nachová – letnička s velkými květy

Povíjnice nachová se u nás pěstuje jako letnička, protože nevydrží ani ten nejmenší mráz. Hodí se ale do každé zahrady, je okrasná především svými květy a její pěstování není náročné.

Jak povijnice vypadá

Povíjnice má chlupatý ovíjivý stonek, který může dosáhnout až 3 metrů délky. Listy má řapíkaté a srdčité. Květem je nálevkovitá koruna, která může mít barvu červenou, bílou, modrou nebo fialovou. Plodem je tobolka.

Odkud pochází

Povíjnice pochází z Mexika, střední a Jižní Ameriky, a to zejména z tropických částí. Do Evropy se dostala spolu s objevitelskými plavbami přes Španělsko a Anglii. Jedná se o liánu.

povijnice nachova 600x403 - Povíjnice nachová – letnička s velkými květy

Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Jak povíjnici pěstovat

Povíjnice potřebuje světlé a teplé stanoviště, neutrální, výživnou a propustnou půdu a střední zálivku. Můžete ji pěstovat na zahradě, skalce u konstrukce, nebo také v nádobách, na balkonech a terasách. Vždy se snažte, aby byla na slunci, protože v polostínu špatně roste a nekvete. Ačkoliv vyžaduje vlhkou půdu (zejména v nádobách), nemá ráda přemokření.

Kvete od července do září.

Rozmnožování

Rostlina se rozmnožuje semeny, povětšinou sama ze zralých tobolek. Můžete je však nechat naklíčit i doma a vysadit malé semenáčky až po zmrzlých.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

5 × 5 =