zmijovec

Zmijovce – sezónní okrasné rostliny s obrovským květenstvím

Zmijovec si pořiďte jen do opravdu velké zahrady, kde bude mít dostatek místa a vynikne jako překrásná solitéra.

Jak zmijovec vypadá

Má zejména obrovskou podzemní hlízu, ve které schraňuje látky, aby mohl vykvést. Výživové látky v hlíze jsou opravdu velmi důležité, protože jinak rostlina nevykvete a pustí jenom list. Z hlízy vyroste část listu a obrovské květenství, a teprve když květenství odkvete, doroste list do své velikosti. Rostlina je jednoletá.

Odkud pochází

Zmijovce pocházejí z tropických částí Asie, odtud se dostaly až do západní Afriky a na druhé straně do Austrálie a Polynésie.

plody zmijovec 600x450 - Zmijovce – sezónní okrasné rostliny s obrovským květenstvím

Zdroj foto: Patche99z, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Jak zmijovec pěstovat

Dá se pěstovat venku i doma. Stačí mu běžný zahradnický substrát. Potřebuje polostinné nebo stinné stanoviště a teploty ideálně kolem 20 až 25 °C. Potřebuje střední zálivku a přihnojování. Vyroste během vegetačního období a pak se zase stáhne do hlízy. Hlíza se zvětšuje, čím je zmijovec starší. Množit se pak dá z dceřiných hlízek.

Jaké druhy si pořídit na zahradu

Na zahradu si můžete pořídit zmijovec indický a zmijovec titánský. Oba mají velké nezaměnitelné květy. Pozor však na to, že květy zapáchají. Jejich pěstování tedy bude vhodnější na zahradě než doma v místnosti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář