divocak

Co dělat, když vás při práci na zahradě překvapí divočák

Divočák: Ano, opravdu se to může stát. Zvláště máte-li chatku poblíž lesa nebo bydlíte na městské periferii. Divokých prasat je totiž v naší přírodě stále více, a proto jsou nucena si hledat stále další a další vhodné prostory k životu.

A je tedy docela dobře možné, že pro ně váš chatrný plot nebude vůbec žádnou překážkou. Vy si tedy brzy ráno vyjdete mezi záhonky se zeleninou a následně se dočkáte nemilého překvapení.

Prasata jsou krásná, ovšem velmi nebezpečná

Kdybychom na divoké prase (Sus scrofa) narazili v bezpečně oploceném výběhu v zoologické zahradě, zcela jistě bychom obdivovali jeho efektně protažený rypák, husté štětiny a svalnaté nohy, díky nimž dokáže vyvinout rychlost až 50 kilometrů za hodinu. Takže pokud byste chtěli proti sobě postavit slavného běžce Usaina Bolta a obyčejného divočáka, neměl by lidský dvounožec žádnou šanci. A to ani při motivaci, jakou bezpochyby běžící prase za zády představuje.

Z toho tedy vyplývá, že divočákovi neutečete. Leda byste stáli na krok ode dveří a stihli je za sebou zabouchnout. Navíc prase na vaší zahradě bude nejspíš zmatené. Pokud se dostalo dovnitř dírou v plotě, nebude ji pravděpodobně schopné samo opět najít, nebo alespoň ne hned. Vaše přítomnost by ho naopak mohla vystresovat natolik, že by okamžitě zaútočilo.

Koneckonců – nejvíce tato zvířata napadají běžce a lidi, kteří s sebou mají psy. Necítí se bezpečně, nevidí únikovou cestu, i obyčejný pohyb vpřed považují za útok… Každý rok lze napočítat desítky takovýchto incidentů, a i když jen vzácně končí vážným zraněním nebo dokonce smrtí, rozhodně se nevyplácí prasata podceňovat.

prasatko 600x399 - Co dělat, když vás při práci na zahradě překvapí divočák

Zdroj foto: pixabay

Hlavně žádné prudké pohyby a pozor na psa

Měli byste vědět, že průměrné prase má velmi dobrý čich i sluch, takže vaši přítomnost zpravidla zaregistruje mnohem dříve, než si vy všimnete první štětiny v křoví. Pokud může, vyhne se vám. Jestliže ovšem k setkání tváří v tvář přesto dojde, neměli byste dát žádným způsobem najevo svůj strach. Vyvarujte se všech prudkých a nečekaných pohybů. Naopak. Tvařte se, že tady žádný divočák není a nikdy nebyl. Nezastavujte se, neprohlížejte si ho. Volně změňte směr a vydejte se pryč.

A máte-li s sebou psa, odvolejte ho. Divoká prasata často zaútočí právě na vašeho čtyřnohého mazlíčka a člověk jim připadá jen jako jakási překážka, kterou je nutno překonat. Bohužel k vaší smůle. A co dělat, pokud ke střetu přece jen dojde a vy se ocitnete na zemi?

Je to jednoduché – zůstaňte tam. Víme, lehko se to řekne, ale prasata nejsou pomstychtivá. Nebudou do vás opakovaně narážet nebo po vás dupat. Po chvíli vyhodnotí, že nebezpečí pominulo a vzdálí se. A vy byste pak měli dělat totéž. Nic jiného totiž určitě nepomůže. Taková setkání jsou však výjimečná a doufejme, že tomu tak i zůstane.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

12 − 11 =