zalevat kaktus

Zalévání kaktusů je úplná věda

Jak zalévat kaktusy: Na zalévání kaktusů závisí celý jejich vývin. Je to dokonce důležitější než přesazování, hnojení, letnění nebo zazimování. Kaktusy jsou od přírody stavěné tak, že si poradí s dlouhodobým suchem, ale v některých obdobích naopak zálivku vyžadují.

Zálivka ve vegetačním období

Nejdůležitější je zálivka během vegetačního období, protože rostlina se vyvíjí, nasazuje na květy a kvete. V této době by nedostatek vláhy vedl k vysušení a zaschnutí kořenů a rostlina by se špatně vyvíjela.

Kdy naopak nezalévat

Nezalévat se doporučuje během zazimování kaktusů a někdy i během horkého léta – aby byla simulována situace, jako by kaktusy byly volně v přírodě. Na jaře se potom zálivka zase obnoví.

rostlina scaled - Zalévání kaktusů je úplná věda

Zdroj foto: envato

Jak zalévat

Protože v přírodě jsou kaktusy vystaveny přívalovým dešťům a poté období sucha, měla by i zálivka doma simulovat podobné podmínky: důkladně zalít, až je substrát naplněn vodou, a pak nechat zcela vyschnout, než přijde další zálivka. Nedoporučuje se zalévat po malých dávkách a často.

Jakou vodou zalévat

Na zálivku je vhodná voda dešťová, anebo aspoň kohoutková odstátá. Voda nesmí být studená, zejména v horkých letních měsících by kaktusům způsobila šok.

Kdy zalévat

Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo pozdě večer. V horkém létě mohou kaktusy dostávat mlžení.

Po přesazení

Po přesazení kaktusy raději nezalévejte, aby jim nehnily kořeny. Je lepší počkat, než se kaktusy zase pořádně zakoření. Pokud si nejste jisti zakořeněním, rozhodně méně škody napácháte, když kaktus nezalijete, než kdybyste jej zalili příliš brzy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář