Nízké javory: I javor si můžete vysadit na jakékoliv zahradě, pokud zvolíte jeho menší kultivary. Menšími máme na mysli stromy dorůstající maximálně 10 m výšky. Pojďme se podívat na jejich přehled.
Javor babyka
Javor babyka je poměrně známým z rodu javorů, a to nejen proto, že se ho učíme ve vyjmenovaných slovech. Roste také volně v přírodě po celé Evropě. Vy si můžete zvolit nějaký vyšlechtěný kultivar, například Acer campestre „Postelense“, což je malý strom nebo keř dorůstající maximálně 3 metrů výšky, má zlatožluté listy a potřebuje spíš polostín než plné slunce, protože v létě na poledním slunci mu vadnou listy. Dalším krásným kultivarem je Acer campestre „Red Shine“, jehož listy jsou nejprve šeříkově fialové a v létě se mění na červené a nakonec na tmavě zelené; roste hustě a dá se využít i do živých plotů. Babyka obecná lysoplodá je pak kultivarem, který má netypicky lysé plody.
Javor Davidův Grosserův
Tento javor je zvláštní především svou kůrou, která vypadá trochu jako hadí kůže, borka je zelená s nádechem do červena a podélnými bílými pruhy. Strom může dorůst až 10 metrů, ale jeho výhodou je, že roste jen velmi pomalu. Má rád mírně kyselou půdu.
Javor japonský
Patří k našim nejoblíbenějším malým javorům. Často roste jako keř. Nejvíce se hodí do zahrad orientálního rázu, ale svým podzimním zbarvením vynikne v každé zahradě.
Javor montpellierský
Tento javor je doma v jižní Evropě a Malé Asii, zde může dorůst až do výšky 20 m. U nás je jen zřídkakdy vyšší než 10 m. Často roste dokonce jako keř. Zajímavé je, že za mírných zim mu zůstávají listy.
Javor dlanitolistý
Tyto javory rostou častěji jako keře, pouze odrůda Seiryu roste jako strom, který může dosahovat až 5 metrů výšky. Lístky raší jako jasně zelené, mění se do zelené a na podzim jsou nejčastěji tmavofialové. Jedná se o překrásnou solitéru do menší i větší zahrady.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz