hluchavka

Hluchavka nachová je podle některých léčitelů ještě účinnější než hluchavka bílá

21.8.2020
3 239 Zobrazení

Hluchavka nachová má ještě jednu výhodu oproti jiným hluchavkám – vykvétá bezkonkurenčně nejdříve – již během března, což je způsobeno tím, že přezimuje jako vyklíčená rostlinka. Během roku pak vyroste několik generací hluchavek, takže ji můžete sbírat prakticky celoročně.

Co se sbírá a proč

U hluchavky nachové můžete sbírat samotné květy (dá to ale více práce než u hluchavky bílé, vyplatí se to snad jedině kvůli tomu, že květy přidané do čajových směsí způsobují překrásnou barvu), nebo sbírejte celé vrcholky rostliny i s listy. Listy sice neobsahují tolik léčivých látek, ale zase mají velký obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků.

hluchavka nachova 150x150 - Hluchavka nachová je podle některých léčitelů ještě účinnější než hluchavka bílá

Zdroj foto. pixabay

Jaké má účinky

Hluchavka nachová má především antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. Pomáhá při zánětech močových cest, při zánětech ledvin, pomáhá při onemocněních prostaty. Kromě toho je účinná při nemocech dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při rýmě, chřipce, nachlazení i astmatu. Je také výbornou ženskou bylinkou, kdy napomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, ale i při potížích při menopauze, gynekologických zánětech a výtocích a posiluje dělohu, což je důležité pro těhotenství.

uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti i nervozitě. Upravuje trávení, upravuje činnost střev a pomáhá udržovat stolici ve zdravém stavu.

Zevně se používá ve formě koupelí při akné, mykózách, ekzémech, hemeroidech.

Jak si hluchavku připravit

Hluchavku můžete používat zasyrova do salátů, pomazánek, na ozdobu chlebů apod. Nikdy jí však nepoužívejte příliš, protože obsahuje saponiny, které způsobují její zvláštní chuť.

Dále je možné si hluchavku nasušit a používat ji ve formě čajů: jednu čajovou lžičku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minu louhovat. Přecedíme a pijeme 1 šálek denně.

Zevně pak používáme odvar: odpovídající část hluchavky (např. hrst hluchavky zalijeme 0,5l) zalijeme vroucí vodou, necháme 15 minut louhovat a pak použijeme do koupele, která bude max. 38 °C teplá.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář