javor dlanitolistý

Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Nízké javory: I javor si můžete vysadit na jakékoliv zahradě, pokud zvolíte jeho menší kultivary. Menšími máme na mysli stromy dorůstající maximálně 10 m výšky. Pojďme se podívat na jejich přehled.

Javor babyka

Javor babyka je poměrně známým z rodu javorů, a to nejen proto, že se ho učíme ve vyjmenovaných slovech. Roste také volně v přírodě po celé Evropě. Vy si můžete zvolit nějaký vyšlechtěný kultivar, například Acer campestre „Postelense“, což je malý strom nebo keř dorůstající maximálně 3 metrů výšky, má zlatožluté listy a potřebuje spíš polostín než plné slunce, protože v létě na poledním slunci mu vadnou listy. Dalším krásným kultivarem je Acer campestre „Red Shine“, jehož listy jsou nejprve šeříkově fialové a v létě se mění na červené a nakonec na tmavě zelené; roste hustě a dá se využít i do živých plotů. Babyka obecná lysoplodá je pak kultivarem, který má netypicky lysé plody.

javor babyka - Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Zdroj foto: pixabay                                                     Javor babyka

Javor Davidův Grosserův

Tento javor je zvláštní především svou kůrou, která vypadá trochu jako hadí kůže, borka je zelená s nádechem do červena a podélnými bílými pruhy. Strom může dorůst až 10 metrů, ale jeho výhodou je, že roste jen velmi pomalu. Má rád mírně kyselou půdu.

javor daviduv - Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)            Javor Davidův Grosserův

Javor japonský

Patří k našim nejoblíbenějším malým javorům. Často roste jako keř. Nejvíce se hodí do zahrad orientálního rázu, ale svým podzimním zbarvením vynikne v každé zahradě.

javor japonsky - Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Foto: Jean-Pol GRANDMONT / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)            Javor japonský

Javor montpellierský

Tento javor je doma v jižní Evropě a Malé Asii, zde může dorůst až do výšky 20 m. U nás je jen zřídkakdy vyšší než 10 m. Často roste dokonce jako keř. Zajímavé je, že za mírných zim mu zůstávají listy.

javor montpelliersky - Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Foto: Sten Porse / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)  Javor montpellierský

Javor dlanitolistý

Tyto javory rostou častěji jako keře, pouze odrůda Seiryu roste jako strom, který může dosahovat až 5 metrů výšky. Lístky raší jako jasně zelené, mění se do zelené a na podzim jsou nejčastěji tmavofialové. Jedná se o překrásnou solitéru do menší i větší zahrady.

javor dlanitolisty - Nízké javory můžete vysadit na jakékoliv zahradě

Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)  Javor dlanitolistý

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář