Medvědice lékařská je tak trochu rozporuplná bylinka – na jednu stranu léčí, na druhou stranu má vedlejší účinky, a někdy je dokonce uváděno, že je jedovatá. Zatímco v severských zemích byla jako bylinka používána asi od 12. století, do celé Evropy se pak její použití rozšířilo až v 17. století.
Jak bylinka vypadá
Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) je nízký, rozprostřený keřík, který má 20 až 150 cm dlouhé tuhé stonky, listy jsou střídavé, vždyzelené, květenstvím jsou hrozny, květy jsou bílé až růžové, plodem je peckovice.
Kde medvědici najdeme
Medvědice roste velmi vzácně v České republice, a to v křovinách, vřesovištích, ve skalních výklencích, které jsou chráněné před větrem a mrazem. Roste především ve vyšších polohách – od pahorkatin do alpínského stupně. Roste na severní polokouli v mírném pásu, přesahuje do Arktidy, na Kavkaz a na jihu až do pohoří v jižní Evropě.
Co se sbírá
Sbírají se listy od léta do podzimu. Droga je bez pachu a chutná nahořkle. Listy obsahují arbutin, metylarbutin, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy.
Jaké jsou její účinky
Bylinka působí dezinfekčně na močové ústrojí (odtud byste si ji možná mohli splést s brusinkou), pomáhá při nemocích močových cest a močového měchýře.
Jak si připravit výluh
Nejlepší je připravit si výluh z listů (nebo z prášku z listů) zastudena, protože ve vývaru by bylo příliš mnoho tříslovin, které u pacientů vyvolávají zvracení či zácpu.
Vedlejší účinky a jedovatost
Dlouhodobě užívání nebo nadměrné dávky mohou vyvolat glykosurii (přítomnost glukózy v moči jako u cukrovky) nebo poškodit játra. Medvědici by vůbec neměly používat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater.
Pěstování na zahradě
Pokud se vám podaří sehnat sazenice, můžete si medvědici pěstovat na skalce, vyžaduje rašelinnou půdu s dostatečnou vlhkostí a polostín. Jedná se o velmi krásnou půdopokryvnou rostlinu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz