Wirty Arboretum

Ruj obvejčitá a ruj vlasatá se hodí jako ozdoba do každé zahrady

Ruj: Ruje jsou zajímavé keře až stromy, které jsou velmi snadné na pěstování. Ačkoliv ani jedna z rují nepochází z naší domoviny, snášejí naše podnebí dobře a jsou i vcelku mrazuvzdorné.

Ruj obvejčitá

Ruj obvejčitá (Cotinus obovatus) je spíše stromovitého vzrůstu a dorůstá výšky až 10 m. Domovinou jí je Severní Amerika. Tato ruj vás osloví chmýrovitým květenstvím, které připomíná paruku, avšak nedosahuje velikosti květenství a plodů ruje vlasaté. Na podzim vás ruj obvejčitá překvapí intenzivním oranžovým zbarvením listů. Tento druh ruje je plně otužilý, pokud jej vysadíte na teplé a chráněné místo.

Ruj vlasatá

Cotinus coggygria - Ruj obvejčitá a ruj vlasatá se hodí jako ozdoba do každé zahrady

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) bývá někdy nazývána přezdívkou „kouřící keř“. Je asi 3 metry vysoká a stejně tak i široká. Domovinou jí je jižní Evropa a střední Asie. Květy jsou žluté, a když opadají, zůstanou na keři jejich péřitě chlupaté stopky a chlupaté plody, které vypadají jako vlasy. Nejznámějším kultivarem, který se často pěstuje, je červenolistý „Royal Purple“.

Jaké stanoviště ruje potřebují

Ruje potřebují světlé, slunné, teplé a chráněné stanoviště. Slunce potřebují zejména kultivary s barevnými listy, jinak listy vyblednou. Dále potřebují propustnou, hlinito-písčitou půdu, můžete jim přidat vápník. Snesou přísušek spíše než přemokření a stačí jim i chudá půda. Snáší dobře mrazy, jen při velmi nízkých teplotách mohou namrzat mladé výhony, které však stačí na jaře ostříhat. Ostatně řez snáší velmi dobře a dá se snadno tvarovat.

Jak si ruj namnožit

Existuje mnoho způsobů množení. Původní kultivar je možné množit semeny, která vyséváme na jaře. Poněkud složité a ne vždy úspěšné je řízkování a hřížení. Nejspolehlivější metodou je bezesporu roubování na semenáčky původní ruje vlasaté. S roubováním si nechte poradit od odborníka.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, , ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

one + 9 =